Mezinárodní akci v Olomouci zabezpečovali vojáci společných sil

Autor: majorka Jolana Fedorková

Olomouc pořádala nejvýznamnější mezinárodní sportovní akci pro tělesně postižené do 23 let, na jejímž zabezpečení se podíleli také příslušníci olomoucké posádky.

„V zahraničí je zcela běžné, že se vojáci zapojují do humanitárních projektů a aktivit hendikepovaných sportovců. Závody jsou svým způsobem pro mladé atlety terapií, která jim pomáhá vyrovnávat se s jejich postižením,“ vysvětluje kapitánka Dana Václavíková ze 104. zabezpečovacího praporu v Olomouci. Právě tento útvar, dále vojáci ze samostatné záchranné roty a 153. ženijního praporu se často podílejí na zabezpečení projektů pro hendikepované osoby.

Od středy 18. července do soboty 21. července 2012 hostil atletický stadion v Olomouci Mistrovství světa v atletice tělesně postižených do 23 let. Zúčastnilo se jej bezmála 140 závodníků z jedenácti zemí světa. Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu odstartovaly první soutěže – hod diskem a oštěpem, vrh koulí, skok do dálky nebo osmistovka. Zejména při těchto disciplínách pomáhali sportovcům vojáci. „Samotnému mistrovství předcházela výstavba logistického zázemí a ozvučení závodu ze strany AČR. “ Po ukončení soutěží jsme pomáhali pořadatelům s úklidem a odváželi ze stadiónu materiál zpět do skladů,“ říká rotmistr Jaroslav Tacl.

Atleti soutěžili v jednotlivých kategoriích podle druhu a míry postižení. V několika disciplinách se těm nejlepším závodníkům podařilo vytvořit nové světové juniorské rekordy, jako například ve skoku vysokém, kde zvítězil německý skokan. Padl i světový rekord mezi dospělými ve vrhu koulí. Novým rekordmanem se stal ruský atlet. Zkrátka nepřišla ani Česká republika díky vítězství Anny Luxové v běhu na 200 metrů. „Pro diváky i pro nás vojáky byl zcela určitě nejvíce atraktivní závod “formulek” na 5000 metrů, kdy se o vítězi rozhodovalo až v závěrečném spurtu. „Formulky“ jsou závodní rychlovozíky, které atleti pohánějí pomocí rukou,“ přibližuje atmosféru mistrovství kapitánka Václavíková. „K hendikepovaným mám blízko i ve svém osobním životě. Každoročně jezdím jako instruktorka na tábory pro zdravotně postižené a s těmito lidmi pracuji i během roku. I při takové příležitosti jako je mistrovství světa postižených atletů, poznáváme my vojáci zase trochu jiný svět, ve kterém nechybí odvaha ani disciplína,“ dodává.