Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Metro C prověřilo 71. mechanizovaný prapor Sibiřský i v ostrých střelbách na Libavé

Metro C prověřilo 71. mechanizovaný prapor Sibiřský i v ostrých střelbách na Libavé

24.11.2017 • Ve vojenském újezdu Libavá v pátek 24. listopadu skončil vojenský výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu Sibiřského. Základním cílem výcviku bylo sladit činnosti mechanizovaných čet a prověřit dosažení operačních schopností na stupni četa. Cvičení nazvaného Metro C se účastnilo více než 350 vojáků s téměř 70 kusy bojové i zabezpečující techniky.

Část techniky, která působila na Libavé
Část techniky, která působila na Libavé

Cvičení Metro C tak navázalo na předchozí letošní cvičení, která se uskutečnila v červnu a v září ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště. Komplexní polní výcvik absolvovala 1., 2. a 3. mechanizovaná rota a palebná četa minometné baterie. Nezbytnou podporu cvičících jednotek zabezpečila velitelská rota a rota logistiky. I na ně čekalo na Libavé tradičně nehostinné počasí.

„Zaměřili jsme se na prohloubení taktických schopností mechanizovaných a minometných jednotek na úrovni čety, na rozvoj jejich schopností vést všechny druhy boje a dosáhnout bojové sladěnosti uvnitř jednotek, pozornost jsme věnovali také prohloubení schopností nejnižších velitelů velet podřízeným,“ popsal záměr cvičení zástupce velitele 71. mechanizovaného praporu Sibiřského major Libor Tesař. „Obohacením a také výzvou pro velitele čet bylo přidělení minometné palby a letecké podpory s využitím letounů L-159 a JAS-39 Gripen,“ dodal major Tesař.

Ostré střelby

Závěrem cvičení, ale i pomyslnou tečkou za výcvikovým rokem 71. mechanizovaného praporu Sibiřského, se stala řada ostrých střeleb a to ať už šlo o mechanizované čety za podpory letectva, tak i minometné jednotky. 

„Všechny úkoly a cíle tohoto komplexního polního výcviku praporu byly splněny, včetně stmelení bojových jednotek. Odvedli jste kus poctivé práce, se kterou jsem spokojen,“ zhodnotil průběh cvičení na závěrečném nástupu major Libor Tesař. 

Náročné úkoly bylo třeba splnit bez sebemenších pochybností, přičemž část výcviku, zejména pak práce návodčích a komunikace s obsluhou minometné baterie a bitevníku L-159, byla v anglickém jazyce. Vzhledem k našemu působení v Alianci jsou cvičení s hojným užíváním angličtiny stále častější a dle ohlasů ze zahraničí jsou naši vojáci jazykově skvěle připraveni.

Úkoly splněny

„Bojové střelby mechanizovaných čet je třeba provádět pravidelně, vojáci se musí sladit a dosáhnout kýžených výsledků. Pro nás šlo jak o zakončení výcvikového roku, respektive vyvedení čet v takovém rozsahu, ale i o bilancování nad uplynulým rokem. Podařilo se nám naplnit všechny části výcviku, splnit vše potřebné a také připravit některé z cvičících, se kterými se počítá při nasazení do aliančních, mnohonárodních bojových praporů v Pobaltí, zejména pak v Litvě,“ uvedl na závěr cvičení kapitán Michal Bělaška, velitel 3. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu Sibiřského.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
  • BVP-2 ovládají vojáci zcela bezchybně BVP-2 ovládají vojáci zcela bezchybně BVP-2 ovládají vojáci zcela…
  • Část techniky, která působila na Libavé Část techniky, která působila na Libavé Část techniky, která působila…
  • Navedení na cíl a koordinace souřadnic Navedení na cíl a koordinace souřadnic Navedení na cíl a koordinace…
  • Ostré střelby z BVP-2 Ostré střelby z BVP-2 Ostré střelby z BVP-2
  • Řídící cvičení dohlížel na plnění úkolů v doprovodném BVP Řídící cvičení dohlížel na plnění úkolů v doprovodném BVP Řídící cvičení dohlížel na…
  • Sladění činnosti mechanizovaných čet Sladění činnosti mechanizovaných čet Sladění činnosti…
  • Velká střelná, tedy střelnice ve vojenském prostoru Libavá Velká střelná, tedy střelnice ve vojenském prostoru Libavá Velká střelná, tedy střelnice…
  • Vojáci plnili úkoly na Libavé Vojáci plnili úkoly na Libavé Vojáci plnili úkoly na Libavé
  • Závěrečné vyhodnocení Závěrečné vyhodnocení Závěrečné vyhodnocení


Cvičení ve VVP Libavá
Autor: J. Horníček
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Michal Voska, kpt. Radek Hampl, VÚ Hranice