Logistici zvítězili na mezinárodní soutěži hlídek logistických útvarů ve Slovinsku

Autor: kpt. Petr Kostelka

Logistická brigáda ozbrojených sil Slovinska pořádá každoročně mezinárodní závod logistických hlídek International Super Squad Competition. Letošního třetího ročníku se poprvé zúčastnilo i družstvo Agentury logistiky Armády ČR. Ve dvoudenním závodě, který se konal v okolí města Kranj, devítičlenné družstvo Agentury logistiky vedené nadpraporčíkem Miroslavem Matěkou vybojovalo celkové první místo a rozdílem třídy porazilo hlídky ze Slovinska, Maďarska a Chorvatska.

Příslušníci Agentury logistiky přivezli 1. místo z mezinárodní soutěže hlídek logistických útvarů ve Slovinsku.

Závod se skládal z několika disciplín rozložených do dvou dnů. Po vydání organizačních pokynů se družstva přesunula na střelnici Makovec, kde se odehrály ostré střelby z AK-47 a příprava na druhý den závodu. Poté družstva obdržela souřadnice a mapy, do kterých vyznačila přístupové trasy v celkové délce 19 kilometrů ke kontrolním bodům a stanovištím s připravenými disciplínami.

Na prvním stanovišti soutěžící plnili úkoly první pomoci pod palbou (tzv. Care underfire), dále zdolali náročnou překážkovou dráhu slovinské armády, na třetím stanovišti družstva překonávala za pomoci horolezeckého vybavení dvacetimetrovou řeku. Následovalo napadení hlídek střelbou a chemickou látkou, kdy družstva musela vyřešit poskytnutí první pomoci zraněné osobě za použití prostředků chemické ochrany. Poslední disciplínou, kterou museli soutěží splnit, byl hod granátem na cíl.

Suverénně nejrychlejší čas

Družstvo Agentury logistiky zdolalo celou trasu včetně všech disciplín v suverénně nejrychlejším čase, a to za 3 hodiny a 14 minut oproti druhému mužstvu ze Slovinska, které zaostalo o 30 minut.

„Závodili jsme ve vysokohorské části země, kde panovaly příznivé povětrnostní podmínky. I přes velikou náročnost celého závodu se nám podařilo zvítězit. Sestavili jsme tým, který vytrvalostí a odhodláním předčil své soupeře. Kluci si vedli po celý průběh závodu velmi dobře. Náš úspěch je tak odrazem výcviku, který u Agentury logistiky podstupujeme nehledě na to, jestli jste řidič nebo muniční specialista,“ popsal průběh závodu nadpraporčík Miroslav Matěka.

„Úspěch našich příslušníků v mezinárodní soutěži je pro nás velkou zkušeností i výzvou do dalších let. V rámci výcviku u Agentury logistiky se snažíme nejen o zdokonalování v naší odborné činnosti, ale i v dalších činnostech, které jsou pro příslušníka AČR nepostradatelné,“ zhodnotil výsledky závodu ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal a dodal: „I do budoucna plánujeme, že se podobných soutěží zúčastníme. Jsou nejen přínosem pro naše příslušníky, ale i pro celý resort obrany,“ konstatoval.