Logistici trénovali bojové drily, vyzkoušeli si pušky s novými zásobníky

Autor: npor. Lucie Masaříková

Ač logistici nestojí na bojišti v první linii, bývají častým terčem útoků. Proto minulý týden absolvovalo sedmnáct vojáků z pardubického pluku logistické podpory bojový výcvik, který pro ně ve výcvikovém prostoru Jince připravili instruktoři prestižního armádního kurzu Komando.

Týdenního kurzu se zúčastnili příslušníci 14. pluku logistické podpory, kteří se na něm zdokonalovali ve střelbě a takzvaných bojových drilech.

„Cílem cvičení bylo zdokonalit jednotku v boji. Logistické jednotky patří v takových situacích k těm nejzranitelnějším a bývají nejčastějším terčem útoků,“ vysvětlil jeden z instruktorů kurz Komando praporčík Milan Šiler z vyškovského Centra speciální přípravy.

Breny s novými zásobníky

Střelecká příprava se skládala z nastřelení zbraně a střelby s bojovým a taktickým přebitím. Výcvik bojových drilů probíhal v otevřeném prostoru, během patroly. „Cvičící měli za úkol překonat nebezpečné prostory a opustit vozidlo pod palbou,“ doplnil Šiler.

Výcvik završila střelba ostrou municí ve dvojicích, při které se nacvičovalo vzájemné krytí a palba na nepřítele po kontaktu. „Používali jsme útočnou pušku CZ 805 BREN, která prošla úpravami na použití zásobníků do pušek typu M-16, které jsou kompatibilní se zbraněmi armád NATO,“ uvedl Šiler s tím, že na tuto verzi byly dosud přezbrojeny jen 4. brigáda rychlého nasazení a právě 14. pluk logistické podpory.