Logistici přivezli z mezinárodní soutěže v Chorvatsku druhé místo. U komise si šplhli borůvkovými knedlíky

Autor: Petr Kostelka

Obhájci loňského prvenství z Agentury logistiky bojovali v Chorvatsku v náročném mezinárodním klání logistických družstev, které se konalo ve výcvikovém prostoru Gakovo chorvatských ozbrojených sil. Celkově skončili druzí hned za družstvem Chorvatů.

V letošním roce se soutěže zúčastnilo šest armádních týmů z Chorvatska, Slovinska, Rakouska, Maďarska, České republiky a Spojených států amerických. Oproti předchozím ročníkům byla soutěž doplněna o klání vojenských kuchařů v polních podmínkách. Devítičlenné družstvo Agentury logistiky, které reprezentovalo Armádu ČR v čele s praporčíkem Martinem Hlaváčkem, obsadilo celkové druhé místo za družstvem domácích Chorvatů.

„Soutěž se uskutečnila za krásného počasí, ale ve velice těžkém a neprostupném terénu. Kluci se museli seznámit s výstrojí a výzbrojí, kterou nikdy předtím nepoužili. S tímto úkolem se ale poprali na jedničku,“ popsal průběh závodu praporčík Martin Hlaváček.

Logistické dovednosti, konstrukce zbraní, první pomoc a fyzická zátěž

Závod se skládal z několika disciplín. Vojáci například odhalovali a odstraňovali dvě závady na kulometu M2HB ráže 50 mm, třemi náboji z pistole HS 2000 chorvatské výroby na vzdálenost 25 metrů trefovali nafukovací balónek plápolající ve větru, stavěli a následně bourali chorvatský polní stan M-70 či házeli granátem v plné polní výstroji vleže na cíl vzdálený 25 metrů.

Mezi těžší úkoly patřilo překonání překážkové dráhy se dvěma truhlíky munice, skládání nákladu z nepojízdného nákladního automobilu TORPEDO 130 do vzdálenosti 30 metrů od vozidla a následné vyměňování poškozeného kola s jeho odtlačením do vzdálenosti 300 metrů. Jako poslední byl do závodu zařazen průchod zamořeným prostorem s nástřelem a poskytnutím první pomoci zraněnému, kterého museli nést až do cíle vzdáleného 500 metrů.

Soutěž kuchařů

V kategorii družstev soutěžili kuchaři, kteří měli v polních podmínkách připravit stravu pro hodnotící komisi. Tým Agentury logistiky připravil jako jediný tradiční české borůvkové knedlíky, které v konkurenci vojenských gulášů obstály na výbornou.

Družstvo Agentury logistiky, s průměrným věkem soutěžících 40,5 roku, zdolalo celou trasu včetně všech disciplín v čase za 4 hodiny a 2 minuty a za vítěznými Chorvaty zaostalo o 45 minut. Tři družstva se do cíle vůbec nedostala. Třetí místo v soutěži logistických hlídek obsadilo družstvo slovinských ozbrojených sil.

„Po loňském úspěšném ročníku jsme do Chorvatska odjížděli s úmyslem obhájit prvenství v soutěži logistických hlídek. Jsem rád, že kluci náročné úkoly zvládli a dokázali tak, že logistici Armády ČR nejsou jen odborníci ve svých oborech, ale že se rovněž dokáží prezentovat nejen po fyzické, ale i po vševojskové stránce,“ zhodnotil výsledky závodu ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal s tím, že příští rok se bude soutěžit v chorvatském Splitu a Agentura logistiky u toho nebude chybět.