Letošní přípravy Speciálních sil AČR vyvrcholily cvičením Dark Shadow 2017

Autor: plukovník Jan Šulc, Generální štáb AČR

Ve středu 20. září navštívil náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář rozvinutá velitelská stanoviště úkolového uskupení jednotek speciálních sil na Hamrech a v Prostějově, aby se přímo v centru dění seznámil s dosavadním průběhem a cíli cvičení Dark Shadow 2017.

Cvičení Dark Shadow je vrcholem letošní přípravy Speciálních sil AČR

„Operačně taktického cvičení Dark Shadow 2017 se účastní na 250 osob. Jedná se o vyvrcholení plánu výcviku speciálních sil v tomto roce. V rámci cvičení se zaměřujeme na komplexní prověření schopností speciálních sil k plnění úkolů na základě scénáře reflektujícího současné hrozby bezpečnostního prostředí a hybridního vedení boje,“ uvedl na úvod prezentace připravené pro armádního generála Josefa Bečváře velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník David Franta, který je zároveň i velitelem úkolového uskupení na cvičení Dark Shadow 2017.

Jeho slova pak doplnil ředitel Ředitelství speciálních sil plukovník Pavel Kolář: „Snažíme se zúročit zkušenosti z loňského působení v rámci aliančních sil velmi rychlé reakce VJTF, kde naše úkolové uskupení spolu s jednotkou US Navy Seal (vojenským útvarem speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických) tvořilo jádro hotovostních prvosledových schopností koaličního uskupení speciálních sil. Zároveň se jedná i o první společné cvičení tohoto formátu, do kterého se zapojují také příslušníci Centra podpory speciálních sil,“ konstatoval plukovník Kolář.

Na realizaci cvičení se podílí řada složek

Kromě již zmíněných jednotek a Ředitelství speciálních sil AČR se na cvičení dále podílí také příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva v rámci zajištění schopnosti letecké podpory speciálních sil SOATU či příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS. V roli opozičních jednotek pak figurují také zástupci dalších složek Armády České republiky včetně specialistů a techniky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Cvičení Dark Shadow 2017 běží zároveň ve více lokalitách v České republice. Kromě již zmíněných Hamrů a Prostějova se jedná zejména o vojenský výcvikový prostor Hradiště, do kterého jsou povětšinou zasazovány skupiny k plnění jednotlivých úkolů. „Jedná se o plnění klasických průzkumných a zpravodajských úkolů, ofenzivní činnost či o procvičování schopností vedení informačních a psychologických operací,“ upřesnil plukovník Franta.  Zmínil, že jedním nejzajímavějším úkolem bylo odhalení a zajištění speciálního odposlechového zařízení simulovaně umístěného protivníkem na podvodní komunikační kabel.

Armádní generál navštívil Letiště Prostějov

Druhým místem, jež v rámci cvičení armádní generál Josef Bečvář navštívil, bylo prostějovské letiště, na kterém jsou dočasně dislokovány modernizované vrtulníky Mi-171š s osádkami z 22. základny vrtulníkového letectva a dalším zázemím. Ty pro pozemní prvky speciálních sil zajišťují schopnosti SOATU. Generál Bečvář se v této souvislosti nejvíce zajímal o stav letecké techniky, vycvičenost osádek a o schopnost technické údržby vrtulníků mimo prostory domovské základny.  

„S obsahem cvičení jsem velmi spokojen. Je dobře zplánované a připravené,“ konstatoval armádní generál Josef Bečvář na závěr své návštěvy: „V rozvoji schopností speciálních sil jdeme správným směrem. Klíčové je i to, že jsme schopni v rámci scénáře výcviku reagovat na soudobé hrozby a adekvátně je postihnout v úkolech speciálních sil.  Jejich role na soudobém válčišti bude jen narůstat,“ dodal.