Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Letošní přípravy Speciálních sil AČR vyvrcholily cvičením Dark Shadow 2017

Letošní přípravy Speciálních sil AČR vyvrcholily cvičením Dark Shadow 2017

21.9.2017 • Ve středu 20. září navštívil náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář rozvinutá velitelská stanoviště úkolového uskupení jednotek speciálních sil na Hamrech a v Prostějově, aby se přímo v centru dění seznámil s dosavadním průběhem a cíli cvičení Dark Shadow 2017.

Prohlídka pracovišť místa velení
Prohlídka pracovišť místa velení

„Operačně taktického cvičení Dark Shadow 2017 se účastní na 250 osob. Jedná se o vyvrcholení plánu výcviku speciálních sil v tomto roce. V rámci cvičení se zaměřujeme na komplexní prověření schopností speciálních sil k plnění úkolů na základě scénáře reflektujícího současné hrozby bezpečnostního prostředí a hybridního vedení boje,“ uvedl na úvod prezentace připravené pro armádního generála Josefa Bečváře velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník David Franta, který je zároveň i velitelem úkolového uskupení na cvičení Dark Shadow 2017.

Jeho slova pak doplnil ředitel Ředitelství speciálních sil plukovník Pavel Kolář: „Snažíme se zúročit zkušenosti z loňského působení v rámci aliančních sil velmi rychlé reakce VJTF, kde naše úkolové uskupení spolu s jednotkou US Navy Seal (vojenským útvarem speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických) tvořilo jádro hotovostních prvosledových schopností koaličního uskupení speciálních sil. Zároveň se jedná i o první společné cvičení tohoto formátu, do kterého se zapojují také příslušníci Centra podpory speciálních sil,“ konstatoval plukovník Kolář.

Na realizaci cvičení se podílí řada složek

Kromě již zmíněných jednotek a Ředitelství speciálních sil AČR se na cvičení dále podílí také příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva v rámci zajištění schopnosti letecké podpory speciálních sil SOATU či příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS. V roli opozičních jednotek pak figurují také zástupci dalších složek Armády České republiky včetně specialistů a techniky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Cvičení Dark Shadow 2017 běží zároveň ve více lokalitách v České republice. Kromě již zmíněných Hamrů a Prostějova se jedná zejména o vojenský výcvikový prostor Hradiště, do kterého jsou povětšinou zasazovány skupiny k plnění jednotlivých úkolů. „Jedná se o plnění klasických průzkumných a zpravodajských úkolů, ofenzivní činnost či o procvičování schopností vedení informačních a psychologických operací,“ upřesnil plukovník Franta.  Zmínil, že jedním nejzajímavějším úkolem bylo odhalení a zajištění speciálního odposlechového zařízení simulovaně umístěného protivníkem na podvodní komunikační kabel.

Armádní generál navštívil Letiště Prostějov

Druhým místem, jež v rámci cvičení armádní generál Josef Bečvář navštívil, bylo prostějovské letiště, na kterém jsou dočasně dislokovány modernizované vrtulníky Mi-171š s osádkami z 22. základny vrtulníkového letectva a dalším zázemím. Ty pro pozemní prvky speciálních sil zajišťují schopnosti SOATU. Generál Bečvář se v této souvislosti nejvíce zajímal o stav letecké techniky, vycvičenost osádek a o schopnost technické údržby vrtulníků mimo prostory domovské základny.  

„S obsahem cvičení jsem velmi spokojen. Je dobře zplánované a připravené,“ konstatoval armádní generál Josef Bečvář na závěr své návštěvy: „V rozvoji schopností speciálních sil jdeme správným směrem. Klíčové je i to, že jsme schopni v rámci scénáře výcviku reagovat na soudobé hrozby a adekvátně je postihnout v úkolech speciálních sil.  Jejich role na soudobém válčišti bude jen narůstat,“ dodal.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář poslouchá zajímavosti o cvičení Dark Shadow 2017 Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář poslouchá zajímavosti o cvičení Dark Shadow 2017 Náčelník Generálního štábu…
  • Briefing o cvičení pro náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře Briefing o cvičení pro náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře Briefing o cvičení pro…
  • Prohlídka pracovišť místa velení Prohlídka pracovišť místa velení Prohlídka pracovišť místa…
  • Prohlídka zázemí SOATU Prohlídka zázemí SOATU Prohlídka zázemí SOATU

Autor: plukovník Jan Šulc, Generální štáb AČR