Letošní Dny NATO a Dny vzdušných sil byly také oslavou 100 let od vzniku Československa

Autor: Michal Voska

Letiště Leoše Janáčka Ostrava dnes zaplnily davy diváků, které přilákala letecká i další technika Armády České armády, jakož i ozbrojených sil dalších dvaceti zemí. Konal se zde již 18. ročník Dnů NATO a 9. ročník Dnů vzdušných sil. Letos šlo také zároveň o oslavu stého výročí založení Československé republiky.

Sobotní den v Mošnově zahájil společný průlet současné, ale i historické letecké techniky v čele se stroji JAS-39 Gripen, L-159 Alca, vrtulníků Mi-24/35, Mi-171, W3A Sokol, dopravních letounů Airbus A319 CJ, C-295M Casa, L-410, JAK-40 a strojů Centra leteckého výcviku.

Po průletu zazněla státní hymna České republiky a hymna USA, jakožto partnerské země Dnů NATO pro letošní rok. Obě v podání kapely Letectva Spojených států amerických (USAFE-AFAFRICA Band). Následná minuta ticha připomněla oběti válečných konfliktů od roku 1918 až do současnosti.

V zahajovacích projevech se pak čestní hosté, mezi kterými nechyběl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor města Ostrava Tomáš Macura, věnovali našemu téměř dvacetiletému členství v Severoatlantické alianci, ale i stoletému výročí našeho státu. Se zahajovacím projevem vystoupil také velvyslanec USA v ČR Stephen B. King, protože Spojené státy se letošní ročník staly hlavním partnerem Dnů NATO.

Letošní účast Spojených států je symbolická

V tomto kontextu pak ministr obrany Lubomír Metnar uvedl: „Velice mě proto těší, že letos mohou návštěvníci více poznat i techniku nejvýznamnějšího člena Severoatlantické aliance. Ostatně volba Spojených států jako speciálního partnera Dnů NATO v roce, kdy si připomínáme 100 let od založení Československa, je více než symbolická. Byly to právě Spojené státy, které na vzniku samostatného státu Čechů a Slováků měly velmi významný podíl.“

„Rád bych vás zde jménem armády všechny přivítal. Chtěli bychom vám během dnešního dne ukázat všechno, co má naše armáda k dispozici. Při této příležitosti bych také rád poděkoval občanům České republiky za podporu, které se nám dostalo v době pro nás nejtěžší, kdy jsme v Afghánistánu přišli o tři vojáky. V této souvislosti bych vás chtěl ujistit, že naše armáda je dobře připravena a je garantem vaší bezpečnosti,“ řekl při této příležitosti náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Aleš Opata.

V závěru slavnostního zahájení připnul primátor Ostravy čestnou stuhu České euroatlantické rady na prapor Hradní stráže. Jde o tradici, která provází Dny NATO od samých počátků.

Dynamické ukázky na zemi

Po zahájení následovala řada ukázek. V nich se poprvé v historii Dnů NATO představily tanky dvou cizích států. Zatímco americký M1A2 Abrams čekal na diváky na statické prezentaci, německý Leopard 2 se představil v rámci dynamických ukázek po boku naší obrněné techniky v čele s tankem T-72M4CZ ze 7. mechanizované brigády, která předvedla své schopnosti divákům řadou akčních ukázek schopností čelit nepříteli, odrazit útok, ale ho i vést. Vojenský historický ústav předvedl veřejnosti schopnosti československého lehkého tanku LT-38, kterým disponuje. A nechyběla ani ukázka příslušníků aktivní zálohy.

Čtyři generace ze Švédska

V rámci leteckých ukázek se předvedla světová letecká technika. Za zmínku stojí čtyři generace proudových letounů švédské konstrukce v čele s hlavním stíhacím letounem Armády České republiky JAS-39 Gripen, dále strojem Lanssem, Viggen a Draken.

K vidění byla též letová ukázka stroje F-16 belgického letectva. Stroj dostal zbrusu nové unikátní zbarvení a podle něj i nové pojmenovaní „Dark Falkon.“ Jeho letošní premiéra při oslavách 100. výročí vzniku samostatného Československa je však o to symboličtější, protože Belgie byla mezi prvními zeměmi, jež v roce 1918 uznaly náš nový stát.

Diváky překvapil i legendární letoun OV-10 Bronco, symbol války ve Vietnamu. Při speciálním průletu shodil nad areálem mošnovského letiště na 200 tisíc symbolů vlčích máků, symbolicky tak připomněl všechny válečné oběti.

Nakonec se návštěvníkům nejvíce líbila ukázka vysoké pilotáže letounu JAS-39 Gripen pilotovaného kapitánem Ivo Kardošem. Vyplynulo to z ankety o nejlepší letovou ukázku letošních Dnů NATO a Dnů vzdušných sil AČR, jejíž výsledek vyhlásila organizace Jagello 2000 v neděli 16. září.

Statické ukázky

Letoun An-124 Ruslan přivezl na tuto výjimečnou událost bojové vozidlo Lynx společnosti Rheinmetal, šlo tak o divácky první premiéru ukázky moderního stroje, který se uchází o post náhrady za bojová vozidla pěchoty. Dále byla k vidění prakticky většina výzbroje Armády České republiky.

Divácky nejatraktivnější byla technika US Army v čele s legendárním bombardérem B-52, transportními letouny KC-135 a C-17, které doplnila například dvojice dopravních letounů C-27J Spartan. Historický sektor nabídl nejen legendární letouny jako Spitfire Mk.IX, Aero 145 či vrtulník Mi-24D, ale také US Army kemp a meziválečnou pozemní techniku.

Kromě vojáků se představila také policejní a záchranářská techniky, včetně ukázky příslušníků Policie ČR. A nechyběly zde ani prezentace resortních státních podniků LOM Praha (Centra leteckého výcviku), Vojenského technického ústavu a VOP CZ.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil 2018

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...