Letní libavský speciál, který zpestřilo slaňování kružberské přehrady, vyhráli borci z Jindřichova Hradce

Autor: Mgr. Ladislav Kabát

Ve dnech 9. až 12. července se uskutečnil další ročník vojenského přírodního víceboje Letní libavský speciál. Soutěž, jejímž organizátorem je 7. mechanizovaná brigáda, je určená tříčlenným hlídkám z útvarů pozemních sil Armády České republiky a je kvalifikací na Summer Survival, mezinárodní mistrovství AČR.

Letos se jej zúčastnilo celkem 7 týmů ze 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády a 13. dělostřeleckého pluku. V průběhu tří dnů a noci soutěžící týmy absolvovaly několikakilometrové přesuny náročným terénem vojenského újezdu, přičemž o místě svého dalšího putování se v podobě souřadnic dověděly vždy až po absolvování disciplíny aktuálního stanoviště.

Závod, zaměřený na témata spadající pod tzv. speciální tělesnou přípravu jako je např. vojenské lezení nebo vojenské plavání, začal ve městě Libavá kontrolou povinné výbavy. Poté byly týmy převezeny k vodní nádrži Barnov, kde první disciplínou soutěž reálně začala.

Týmy absolvovaly překonávání vodní překážky, orientační závod, zdolání skalního masivu, běh s minami, airsoftovou střelbu nebo část combat fitness testu. Nejlepšího umístění nakonec dosáhl tým 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, na druhém místě skončili příslušníci 43. výsadkového praporu a na třetím pak další tým z Jindřichova Hradce.

„Tak jako jsme loňský ročník zpestřili lanovou dráhou a překážkami rozmístěnými v areálu hradu Helfštýn, chtěli jsme i letos závodníky zavést do trochu jiného prostředí, než je vojenský výcvikový prostor. Slanění kružberské přehrady se jevilo jako další vhodný a neobvyklý způsob prověření lezeckých dovedností soutěžících a s trochou štěstí se nám tento nápad podařilo dotáhnout do konce,“ dodal kapitán Ladislav Procházka, jeden z organizátorů víceboje.