Letečtí záchranáři na přehradě Hracholusky trénovali náročnou záchranu z vodní hladiny

Autor: kpt. Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24. zdl

Přehrada Hracholusky na severním Plzeňsku se ve dnech 13. a 14. června stala dějištěm obřího cvičení složek integrovaného záchranného systému. Posádky 243. vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely a letečtí záchranáři Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje cvičili jednu z nejnáročnějších činností záchranných prací. Jednalo se o záchranu z vodní hladiny pomocí vrtulníku.

Záchranáři přehradu obsadili už během středečního rána. Čtyři desítky účastníků z jednotlivých složek nacvičovaly záchranné práce až do pozdního odpoledne. Cvičení mělo prověřit kvalitu spolupráce mezi hasiči – leteckými záchranáři, vodní záchrannou službou a posádkou vrtulníku. Námětem cvičení byla evakuace a záchrana osob z vodní hladiny za pomocí lezecké techniky a procvičení taktických postupů za použití vrtulníku Armády ČR.

Cvičení realizují kbelští letci jednou za rok vždy ve dvou dnech, aby se zúčastnil co největší počet leteckého a záchranářského personálu. Na pilotáž je tento druh dovednosti nesmírně náročný. Na vodní hladině se pilot nemá čeho chytit, chybí mu referenční body. Létat vodní hladinu je takzvaně „TOP“ v umění vrtulníkového pilota.

Záchrana vyžaduje koordinaci

Činnost záchranářů je s každým letem stejná, což ukázalo i cvičení. Nejprve při nízkém průletu a s minimální rychlostí stroje skočili do vody plzeňští hasiči v neoprenové kombinéze. Poté se k nim vrtulník vrátil a za pomoci podvěsového lana je postupně bezpečně přepravil na nedaleký břeh. Poté následovala záchrana osob z gumového člunu s využitím palubního jeřábu.

„Při nesprávném manévru vrtulníku je záchranný člun tlačen proudem vzduchu a neustále ujíždí pryč. Posádka musí provést přesný nálet a člun si takzvaně „přibít“ na vodní hladinu. Jde o okamžitou a správnou reakci na všechny okolnosti spojené se záchrannou akcí. Z hlediska létajícího personálu musí být vše perfektně zkoordinováno, aby nedošlo k ohrožení zachránců ani zachraňovaných osob,“ popsal průběh činností řídící cvičení major Petr Šafařík.

Figuranti z ochranné služby

Každá minuta výcviku má nesmírnou cenu. I sebemenší zkušenost má v krizové situaci klíčový význam.

Součástí výcviku byla i řada figurantů, v tomto případě vojenských policistů z ochranné služby. Spolupráce, která v minulém týdnu znamenala letecký doprovod vozů s chráněnou osobou na letišti v Bechyni tak pokračovala i zde na přehradě Hracholusky. „Spolupráce je pro nás velice cenná, a když bylo možné se zapojit do výcviku nad vodní hladinou, nebylo pochyb o tom, že půjde opět o vzájemně skvělou spolupráci. Posádce vrtulníku, jakožto celému zabezpečení cvičení, patří velký dík,” uvedl npor. R.G. z OS VP.