Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Letecká základna poblíž Náměště nad Oslavou oslavila pětapadesáté narozeniny

Letecká základna poblíž Náměště nad Oslavou oslavila pětapadesáté narozeniny

10.10.2011 • V těchto dnech si příslušníci 22. základny letectva připomínají 55 let, které uplynuly od vzniku 20. stíhacího leteckého pluku, předchůdce současného útvaru. Pátek 7. října 2011 se celý nesl v duchu oslav a vzpomínání.

Přesně v deset hodin dopoledne se leteckou základnou rozezvučily tóny husitského chorálu v podání vojenské hudby z Olomouce. Čestná jednotka spolu s vlajkonoši napochodovala do prostoru nastoupených jednotek a ostatních přítomných, aby slavnostně zahájila nástup.. Za Armádu České republiky byl přítomen brigádní generál Bohuslav Dvořák, ředitel sekce rozvoje druhů sil – operační sekce Ministerstva obrany. Dalšími hosty byli předseda Svazu letců České republiky plukovník ve výslužbě Oldřich Rampula, válečný veterán a pilot u 310. stíhací perutě RAF plukovník ve výslužbě Emil Boček, místopředsedkyně Sdružení zahraničních letců let 1939 až 1945 a patronka 222. výcvikové „Šiškovy“ letky Vlasta Šišková, starosta města Náměšť nad Oslavou, zástupci města Třebíč a další hosté.

Na úvod připomněl zástupce velitele 22. základny letectva podplukovník Miroslav Svoboda stručný výčet historických událostí. Základním počinem vzniku zdejšího vojenského letiště byl rozkaz velitele 6. stíhací letecké divize z 1. října 1956 k organizačním opatřením. V rámci těchto opatření je ke stejnému datu zřízen i 20. stíhací letecký pluk se sídlem v Čáslavi. O necelé čtyři roky později se příslušníci pluku stěhovali na vlastní letiště na Moravu nedaleko Brna. Pluk prošel dlouhými léty řadou změn a reorganizací až do současné podoby. Na konci roku 2003 vznikla na zdejším letišti současná 22. základna letectva vyzbrojená letouny L – 39 ZA a v roce 2008 byla doplněná o vrtulníky Mi 24/35. Podplukovník Svoboda ve svém projevu zdůraznil, že vše co se děje, je dílem lidí, a právě lidé jsou to nejcennější, co máme. „Není historie bez činů a není činů bez lidí. Právě lidé jsou největším bohatstvím každé organizace. To platí i o našem letišti. V každé době lze najít činy a události, na které můžeme být právem hrdi. Na druhé straně jsou i takové, na které bychom nejraději zapomněli. Naštěstí v případě zdejšího letiště ty pozitivní jednoznačně převažují. Buďme hrdi na naši základnu a buďme hrdými pokračovateli tradic vycházejících z práce našich předchůdců navazující na tradice 311. bombardovací perutě.“ Jeho slova potvrdil i generál Dvořák a zároveň poděkoval všem vojákům a občanským zaměstnancům za dosavadní práci.

Základna je nositelem čestného názvu „Biskajská“, který obdržela jako výraz uznání bojovníků druhé světové války, je nositelka tradice 311. bombardovací perutě RAF. Proto byly v rámci nástupu předány dvě medaile Svazu letců České republiky „Za zásluhy“. Oceněnými byli plukovník ve výslužbě Josef Pospíšil, do letošního března zástupce velitele 22. základny letectva, a podplukovník Antonín Horčička, stávající velitel 222. výcvikové letky, kteří svým osobním přístupem pečují o rozvíjení a udržení tradic 311. bombardovací perutě.

Pak byla odhalena pamětní deska dvanácti příslušníkům pluku a základny, kteří zahynuli při plnění služebních úkolů. Autorem desky je Jaroslav Holý, příslušník 22. základny letectva. Podplukovník Svoboda k tomu řekl: „Naše základna tradičně navštěvuje místa, kde došlo k osudovým leteckým katastrofám. Pravdou ovšem zůstává, že ne všichni mají své pomníčky, je tedy potřeba uctít jejich památku i na důstojném místě naší letecké základny.“

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Pětapadesáté narozeniny (1) Pětapadesáté narozeniny (1) Pětapadesáté narozeniny (1)
  • Pětapadesáté narozeniny (2) Pětapadesáté narozeniny (2) Pětapadesáté narozeniny (2)
  • Pětapadesáté narozeniny (3) Pětapadesáté narozeniny (3) Pětapadesáté narozeniny (3)
  • Pětapadesáté narozeniny (4) Pětapadesáté narozeniny (4) Pětapadesáté narozeniny (4)
  • Pětapadesáté narozeniny (5) Pětapadesáté narozeniny (5) Pětapadesáté narozeniny (5)
  • Pětapadesáté narozeniny (6) Pětapadesáté narozeniny (6) Pětapadesáté narozeniny (6)
  • Pětapadesáté narozeniny (7) Pětapadesáté narozeniny (7) Pětapadesáté narozeniny (7)

Autor: Štěpánka Skřipská