Letecká záchranka z Bechyně od soboty zasahuje i v noci

Autor: Jana Deckerová

Od ledna letošního roku zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji Armáda České republiky. Během půlročního působení mají vojenští záchranáři na svém kontě 250 zachráněných lidských životů při 245 zásazích vrtulníků. Doposud mohly vojenské vrtulníky zasahovat pouze za denního světla, od 1. července zahájí nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový provoz. O připravenosti příslušníků Centra letecké záchranné služby se ve čtvrtek 29. června v posádce Bechyně přesvědčili náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a další představitelé armády i Jihočeského kraje.

Letecká záchranná služba české armády zahájí od 1. července 2017 na území Jihočeského kraje nepřetržitý provoz

Armáda České republiky převzala provoz letecké záchranné služby na území Jihočeského kraje v lednu letošního roku. Příslušníci 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích a Centra letecké záchranné služby Armády České republiky tak obsluhují tři kraje – Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský, a to ze dvou míst: z letiště v Líních u Plzně a z Bechyně. Vojenští záchranáři v Jihočeském kraji prozatím zasahovali pouze za denního světla, od 1. července zahájí nepřetržitý celodenní provoz.

Noční zásahy vyžadují dokonalou souhru záchranného týmu

„Přípravu na noční provoz jsme zahájili v dubnu letošního roku, kdy jsme zalétávali heliporty u nemocnic a vytipované plochy v Jihočeském kraji,“ informuje plukovník Zdeněk Pašek, lékař a zároveň náčelník odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny a dodává, že noční zásahy patří k nejobtížnějším činnostem osádky vrtulníku. „Noční vyhledávání místa zásahu vyžaduje perfektní znalost terénu a dokonalou souhru celého záchranného týmu,“ vysvětluje náročnost nočních zásahů lékař.

Během půlročního působení zasahovaly vrtulníky W-3A Sokol u 245 případů a nalétaly 203 hodin. Téměř u poloviny z nich se jedná se o případy velmi kritické a kritické. Díky leteckému transportu do dislokovaných traumacenter se šance pacientů na záchranu zvyšují. Zachráněných lidských životů mají doposud vojenští záchranáři na svém kontě 250.

Získané zkušenosti uplatní vojenští záchranáři i v zahraničních misích

Provoz letecké záchranky zajišťuje dvacet dva zdravotníků-vojáků z povolání, kteří se rekrutují z odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky. Ti slouží jak v Plzni-Líních, tak v Bechyni. Vojenský tým dále doplňuje i třináct civilních odborníků, kteří působili u předchozího provozovatele. Jsou to čtyři lékaři a devět záchranářů.

„Letecká záchranná služba má pro českou armádu velký význam, dochází zde k reálnému výcviku, a to jak záchranářů, tak především našeho zdravotnického personálu,“ hodnotí práci záchranných týmů náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a dodává, že takto získané zkušenosti pak tito vojáci uplatní i v zahraničních misích, naposled to bylo například úspěšné působení našeho chirurgického týmu, nasazeného v Iráku.

Letecká záchranná služba AČR - Bechyně

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...