Letci si připomněli jediného čs. leteckého maršála Karla Janouška

Autor: Miroslav Šindelář

Na osobnost Karla Janouška, jehož největší zásluhy se vztahují k působení ve Velké Británii za druhé světové války, kdy coby Generální československý inspektor letectva organizoval naše letce v boji proti nacistům, vzpomínali ve čtvrtek 27. října současní i bývalí příslušníci Vzdušných sil AČR. Při této příležitosti také byli oceněni lidé, kteří se na rozvoji vojenského letectví významnou měrou podíleli.

Za účasti náměstka pro řízení sekce dozoru a kontroly Ministerstva obrany Antonína Rady nejprve uctili jeho památku pietním aktem na Šáreckém hřbitově v Praze.

Poté náměstek Rada předal pamětní medaile armádního generála Karla Janouška celkem třinácti osobám. Ocenění za dosažení vynikajících výsledků při plnění služebních a pracovních úkolů v oblasti vojenského letectví převzali mimo jiných válečný veterán, brigádní generál v.v. Emil Boček, bývalý vojenský pilot, plukovník v.v. gšt. Miloslav Neuberg či odborník historie čs. vojenského letectva a grafik Pavel Holý.

Odbor vojenského letectví Generálního štábu AČR se již krátce po svém vzniku snažil najít způsob, jak morálně ocenit osoby, které se významně podílely na rozvoji vojenského letectví. Při hledání osobnosti, se kterou by bylo vhodné toto ocenění spojit, padla volba jednoznačně na armádního generála Karla Janouška.

  • Karel Janoušek je jediným Čechoslovákem, který získal hodnost Air Marshal. Tu mu udělil 17. května 1945 britský král Jiří VI.
  • Na počest generála Janouška byl 26. října 2007 jeden ze dvou nových armádních letounů Airbus A 319 CJ slavnostně pokřtěn jeho jménem
  • Ulici generála Janouška nalezneme v Praze 9 na Černém Mostě, v Moravské Ostravě, poblíž ulice Generála Píky v Praze 6 a v jeho rodném Přerově
  • V rámci hudebního festivalu Masters of Rock 2012 představila švédská skupina Sabaton píseň Far From the Fame na počest Karla Janouška, ta také vyšla ve studiové verzi na albu Heroes