Legenda Mi-8 s registrační značkou 0001 se vydala na svůj poslední let

Autor: Michal Voska

Vrtulník Mi-8 z 24. základny dopravního letectva v Kbelích s registrační značkou 0001 ukončil po desítkách let svoji činnost. Tento legendární stroj, který za dobu svého působení prošel řadou úprav od místa vzdušného velení po pasažérskou verzi, nahradí další vrtulník Mi-8. Ten právě prodělal velký servis ve státním podniku LOM Praha.

Legenda se vydala na svůj poslední let

Vrtulník Mi-8 s číslem 0001 byl v roce 1983 vyroben v SSSR jako Mil Mi-9 Ivolga (Mi-8 VKP). V roce 1984 byl přidělen k tehdejší 14. vrtulníkové letce v Bechyni. Sloužil jako záložní vzdušné místo velení pro velitele vševojskových, tankových nebo leteckých divizí. V roce 2003 přešel pod 24. základnu dopravního letectva v Kbelích, kde z něj byly postupně odebrány všechny radiostanice, které z vrtulníku dělaly Mi-9.

V roce 2005 byl přestavěn ve státním podniku LOM Praha na pasažérskou verzi. Do interiéru bylo zabudováno 18 sedaček z letadla L-410 Turbolet. V roce 2009 přišla další generální oprava, při které už osmička získala komfortnější odhlučněný interiér. Hlavní změnou bylo barevné schéma z tzv. NATO kamufláže na tzv. reprezentační bílo-modro-červené zbarvení.

Pro 24. základnu dopravního letectva se ovšem odchodem stroje z aktivní služby nic nemění, jelikož do služby se vrací náhrada v podobě dalšího vrtulníku Mi-8, který prošel takzvaným velkým servisem a částečnou modernizací v Leteckých opravnách Malešice. 

Legenda se vydala na svůj poslední let

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...