Armáda » Informační servis » Zpravodajství » KX-B neodpovídá

KX-B neodpovídá

19.10.2012 • 222. výcviková letka „Šiškova“ si po sedmdesáti letech připomíná události 2. světové války odehrávající se na vlnách Severního moře.

KX-B – pod touto zkratkou se skrývá nejen název autobiografické knihy Aloise Šišky, ale i událost z konce roku 1941, která se odehrála během operačního letu bombardovacího letounu Vickers Wellington T2553 (KX-B) z výzbroje 311. československé bombardovací perutě RAF.

V pořadí šestnáctý nálet posádky Wellingtonu přišel 28. prosince 1941. Cíl – německý přístav Wilhelmshaven. Letoun s šestičlennou posádkou na palubě ve složení kapitán letounu Alois Šiška, druhý pilot Josef Tománek, navigátor Josef Mohr, radiotelegrafista Josef Ščerba, přední střelec Pavel Svoboda, zadní střelec Rudolf Skalický, odstartoval navečer z mateřského letiště East Wretham. Naneštěstí byl nad cílem těžce poškozen zásahy německého flaku a následkem toho byl kapitán letounu nucen nouzově přistát na hladině Severního moře asi na půli cesty mezi Nizozemskem a Velkou Británií.

Kromě Rudolfa Skalického, který zahynul po přistání na moře, se zbylá pětice letců s velkým úsilím přesunula do záchranného člunu zvaného dinghy. Následovalo šest krutých dní a nocí na hladině ledového moře, než člun dorazil 3. ledna 1942 k břehům severního Nizozemska poblíž obce Petten, kde si jich všimli místní občané a němečtí vojáci. Přežili pouze tři – Alois Šiška, Josef Ščerba a Pavel Svoboda.

Ve středu 17. října 2012 byl v Nizozemsku poblíž místa, kde byl člun před sedmdesáti lety vyplaven, odhalen památník mužům, kteří prokázali nesmírnou odvahu, sílu a vůli přežít.

Slavnostního aktu odhalení památníku se kromě tvůrců projektu z 222. výcvikové letky náměšťské letecké základny zúčastnil za Českou republiku zástupce velitele Společných sil – velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner, velvyslanec České republiky v Nizozemsku Jaroslav Horák, příbuzní členů posádky, dále předseda Svazu letců ČR, váleční veteráni, členové Klubu historie letectví Jindřichův Hradec a ti, kteří projekt finančně podpořili. Slavnostního aktu se rovněž účastnili zástupci ozbrojených sil Nizozemska, Slovenska a Velké Británie.

Úderem čtrnácté hodiny byl slavnostní ceremoniál zahájen místní moderátorkou v českém jazyce. Jak se shodují příslušníci Šiškovy letky, bylo to velmi milé přivítání ze strany hostitelské země. Úvodního slova se ujala paní Marian Dekker, starostka obce Zijpe, na jejímž území se památník nachází. Za českou stranu hosty přivítal velvyslanec Jaroslav Horák, který zdůraznil odvahu a hrdinství československých letců v zahraničí během 2. světové války. Poděkoval všem, kteří se na realizaci projektu podíleli a přispěli tak k zachování historických tradic. Rovněž brigádní generál Jiří Verner ve svém projevu připomněl společnou minulost a úsilí osvobodit svou vlast, postavit se německým okupantům a navrátit světu svobodu a demokracii.

„Společně si připomínáme členy posádky bombardovacího letounu Vickers Wellington, kteří zůstali věrni svým ideálům, své vlasti. Na jejich hrdinství a odhodlanost při výkonu služby nikdy nezapomeneme. To je naše vojenská současnost, naše povinnost – úcta k tradicím a hrdinství našich předchůdců. Mé poděkování za vytvoření důstojného místa, které připomíná sílu a statečnost československých válečných letců patří příslušníkům 222. výcvikové letky z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, rovněž dceři generálmajora Šišky Dagmar Johnson Šiškové a všem, kteří stáli v pozadí“, uzavřel velitel českého letectva.

Dcera generálmajora Aloise Šišky Dagmar poděkovala nejen jménem celé rodiny, ale i za realizační tým všem, kteří věnovali svůj čas, podporu a energii na uctění památky členům posádky bombardéru Vickers Wellington KX-B.

Během pietního aktu byly položeny tři desítky věnců a kytic. Uctít památku přišli i dosud žijící očití svědci samotné události z 3. ledna 1942. Thomasi Zuijderlandovi bylo tehdy dvanáct let, když společně s mladším bratrem sbírali dřevo na pobřeží. Byli to právě oni, kteří trojici přeživších ve člunu objevili.

Květiny položili i další hosté ceremoniálu, kteří tehdy vše z povzdálí sledovali. „Jedním z nejsilnějších okamžiků celého dne byla píseň Škoda lásky v podání dvojice místních hudebníků na akordeon a housle“, svěřila se neteř Aloise Šišky Miroslava Tvarůžková. „Bylo to tak dojemné, že se mnozí z nás neubránili slzám“, doplnila paní Tvarůžková.

Jak projekt vznikl

 • Projekt vznikl díky iniciativě příslušníků 222. výcvikové letky z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, nesoucí čestný název Šiškova a ve spolupráci s jeho dcerou Dagmar Johnson Šiškovou a panem Roelem Rijksem z Nizozemska.
 • Památník je pyramidového tvaru vysoký 120 centimetrů. Korpus je zhotoven ze železobetonové duté konstrukce, po obvodu je obložen kameny. Na vrchní základně je položen žulový kámen symbolizující rozbouřené moře. Na něm je pak ukotvena kovová plastika ocasní části potápějícího se Wellingtonu. Na čelní straně pyramidy je umístěna bronzová deska se jmény členů posádky a stručný popis události ve dvojjazyčném provedení.
 • Vedle památníku je umístěna informační tabule, která historická fakta upřesňuje. Rovněž v nedalekém informačním centru je této události věnována značná pozornost. Jsou zde umístěny fotografie a doplňující informace.
Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.29, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Bronzová deska na památníku Bronzová deska na památníku Bronzová deska na památníku
 • Čestná stráž pilotů 222. výcvikové letky Čestná stráž pilotů 222. výcvikové letky Čestná stráž pilotů 222.…
 • Dagmar a Vlasta Šiškovy Dagmar a Vlasta Šiškovy Dagmar a Vlasta Šiškovy
 • Generál Jiří Verner se zdraví se starostkou obce Zijpe Generál Jiří Verner se zdraví se starostkou obce Zijpe Generál Jiří Verner se zdraví…
 • Generál Verner společně se členy realizačního týmu projektu Generál Verner společně se členy realizačního týmu projektu Generál Verner společně se…
 • Instalace památníku na místě Instalace památníku na místě Instalace památníku na místě
 • Pietní místo před odhalením Pietní místo před odhalením Pietní místo před odhalením
 • Rodiny Šiškova, Tománkova, Mohrova, Svobodova, Skalická a Ščerbova Rodiny Šiškova, Tománkova, Mohrova, Svobodova, Skalická a Ščerbova Rodiny Šiškova, Tománkova,…
 • Velvyslanec ČR v Nizozemsku Jaroslav Horák Velvyslanec ČR v Nizozemsku Jaroslav Horák Velvyslanec ČR v Nizozemsku…
 • Vlasta a Dagmar Šiškovy ve společnosti českých letců Vlasta a Dagmar Šiškovy ve společnosti českých letců Vlasta a Dagmar Šiškovy ve…

Autor: Štěpánka Tříletá