Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Kurz první pomoci v Čechách absolvovalo dvanáct jordánských zdravotníků

Kurz první pomoci v Čechách absolvovalo dvanáct jordánských zdravotníků

16.10.2017 • Agentura vojenského zdravotnictví již počtvrté připravila kurz odborné přípravy zdravotnického personálu jordánské armády. Trval od středy 4. do soboty 14. října. Návrh této vzájemné spolupráce vyvstal na konci roku 2015 během první oficiální návštěvy zástupců jordánské armádní zdravotnické služby.

Praktická a teoretická část první pomoci se uskutečnila v Hradci Králové
Praktická a teoretická část první pomoci se uskutečnila v Hradci Králové

Kurzu se zúčastnilo dvanáct posluchačů v hodnosti od poručíků až ke dvěma brigádním generálům, kteří v současné době působí na lékařských, nebo nižších zdravotnických pozicích. Jeden z posluchačů v jordánské armádě zastává post srovnatelný s pozicí ředitele Agentury vojenského zdravotnictví.

Celý kurz měl čtyři části. První se uskutečnila v Praze a jednalo se o teoretické přednášky na téma psychologická první pomoc v případě traumatických událostí. Na Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové se jordánští zdravotníci učili nejen teorii, ale i praxi první pomoci. Poslední dvě části se týkaly činnosti Odboru letecké záchranné služby a akutní medicíny a činnosti Odboru biologické ochrany Těchonín Agentury vojenského zdravotnictví.

Zájem o praktické ukázky

„Největší zájem u posluchačů vyvolaly zejména praktické ukázky a návštěva specializovaných pracovišť,“ potvrdila jedna z koordinátorek kurzu majorka Jaroslava Součková.

„Já sám pracuji jako letecký záchranář a proto pro mě byla ukázka práce a vybavení vašich zdravotníků nesmírně zajímavá. Používáte rozdílné vybavení a budu rád, pokud se nám podaří naše vrtulníky vybavit i těmito přístroji a nástroji,“ potvrdil jeden z jordánských vojáků.

Vzájemná spolupráce s jordánskou armádou bude bezpochyby pokračovat i v příštím roce. Je jen otázkou jednání a vývoje bezpečnostní situace, zda se posune i někam dále, nebo zůstane zachována její stávající forma.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 2, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Dvanáct jordánských zdravotníků Dvanáct jordánských zdravotníků Dvanáct jordánských…
  • Součástí kurzu byla i psychologická první pomoc v případě traumatických událostí Součástí kurzu byla i psychologická první pomoc v případě traumatických událostí Součástí kurzu byla i…
  • Učili se první pomoc v praxi Učili se první pomoc v praxi Učili se první pomoc v praxi
  • Spolupráce českých a jordánských zdravotníků začala na konci roku 2015 Spolupráce českých a jordánských zdravotníků začala na konci roku 2015 Spolupráce českých a…
  • Společná fotografie Jordánců před českým vrtulníkem Společná fotografie Jordánců před českým vrtulníkem Společná fotografie Jordánců…
  • Ukázka činnosti Odboru letecké záchranné služby a akutní medicíny Ukázka činnosti Odboru letecké záchranné služby a akutní medicíny Ukázka činnosti Odboru letecké…

Autor: kapitánka Lada Ferkálová