Kurz pro ukrajinské vojáky v Kyjevě ukázal, jaký vliv má logistika na činnosti v operaci

Autor: nprap. M. H.

Mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky (MLCC) ve spolupráci s velitelstvím NATO pro operace (ACO) a Univerzitou obrany ČR pořádalo čtyřtýdenní logistický kurz (General Logistics Introductory Course) na půdě Národní univerzity obrany Ivana Cherniakhovského v Kyjevě. Cílem byla podpora reformy logistiky ukrajinských ozbrojených sil.

MLCC podporuje logistickou reformu Ukrajinských ozbrojených sil prostřednictvím vzdělávání klíčového personálu logistiky

„Logistika, jak ukazuje historie, byla, je a bude mít zásadní vliv na průběh všech činností v každé operaci. Můžeme být hrdí na to, jaký systém jsme v rámci NATO vybudovali a dále ho rozvíjíme například programy Pooling & Sharing a Smart Defence,“ řekl plk. gšt. Jan Husák (ředitel MLCC).

Kurzu, který vznikl na základně spolupráce České republiky a Ukrajiny a skončil v pátek 1. června, se zúčastnilo 64 vyšších důstojníků reprezentujících různé logistické pozice napříč celými ozbrojenými silami Ukrajiny. Posluchači se dozvěděli základní informace o principech, vizích, funkcích a systému logistického zabezpečení v členských zemích NATO, včetně procesů plánovaní a realizace logistického zabezpečení v operacích NATO a vztahu NATO k partnerským státům.

Organizátoři jim také předali zkušenosti z reformy logistiky na Slovensku, v Polsku a v České republice. Kromě České republiky kurz podpořili logističtí specialisté ze Slovenska, Rakouska, Velké Británie, Polska a ACO. Jako pozorovatelé se zúčastnili i zástupci ambasády USA a Mr. Bruno Cantin z mezinárodního štábu NATO v Bruselu.