Kurz boje zblízka vojákům pomůže, když selže zbraň, nebo dojde munice

Autor: kapitánka Lucie Machorková, tisková a informační důstojnice 26. pVŘPz

Čtyřdenní kurz boje zblízka zaměstnal 27 vojáků z 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi od 3. do 6. dubna. V boji zblízka se zdokonalovali především strážní jednotky radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu a roty bojového zabezpečení 263. praporu podpory.

Vojáci staroboleslavského pluku cvičili obranu proti útočníkovi

„Kurzu se zúčastnilo celkem 27 vojáků, pro některé to bylo vůbec první setkání s touto technikou. Všichni cvičili s dostatečnou snahou a nasazením tak, aby získali základní znalosti a dovednosti v dané problematice,“ zhodnotil řídící výcviku nadporučík Tomáš Kujínek z oddělení přípravy vojsk 26. pluku.

Výcvik byl zaměřený na zvládnutí vybraných technik prvního stupně boje zblízka. Vojáci se učili techniky sebeobrany, zaujetí správného postoje, jak účelně provádět údery, kryty, kopy a bojové pády. Samostatnou část výcviku tvořila obrana proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi. Během kurzu vojáci používali různé druhé zbraní – tyč, nůž, pistole a samopal.

Čtyřdenní kurz byl určený převážně pro příslušníky strážních jednotek radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu a roty bojového zabezpečení 263. praporu podpory. „Právě strážáci jsou první, kteří přicházejí do kontaktu s narušitelem, a proto je důležité, aby si s ním za každé situace dokázali poradit. Například voják je útočníkem zaskočen a nestačí použít svou zbraň, nebo je mu zbraň během boje odebrána, může dojít i k selhání zbraně nebo dojde munice. To vše jsou přesně ty důvody, proč trénovat boj zblízka,“ dodal jeden ze tří instruktorů nadrotmistr Michal Jordán.