Kbelští záchranáři a členové horské služby trénovali pomoc zraněným lyžařům

Autor: kpt. Zuzana Špačková

Neukáznění lyžaři a podcenění sportovních dovedností. To je černá můra všech záchranných složek v zimním období. Proto se každoročně před zahájením lyžařské sezóny uskutečňuje cvičení zaměřené na záchranu ze vzduchu pomocí vrtulníku. Letos toto cvičení připadlo na 27. listopad a zúčastnila se jej mimo posádek 243. vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely také Horská služba Šumava a Horská služba Krušné hory.

Kbelští záchranáři a Horská služba se připravují na lyžařskou sezónu

Nehody, které vyžadují pomoc bez větší časové prodlevy, se odehrávají často v nepřístupném terénu. Aby při náročném zásahu leteckých záchranářů v nejrůznějších krizových situacích byla záchrana co nejefektivnější, k tomu už několik let přispívají pravidelná součinnostní cvičení. 

„Bohužel z důvodu počasí se cvičení nedalo uskutečnit v horách, což by bylo samozřejmě lepší, poněvadž bychom se pohybovali v oblastech, ve kterých dochází k reálnému zásahu. Sněžilo, tak jsme nemohli ani do Krušných hor, ani na Šumavu. Museli jsme se spokojit s lokalitami v oblasti jižního Plzeňska. V podstatě to ale nevadilo, protože to jsou prakticky identické lokality jako na Šumavě. Místa, jako například skála Ostrá hůrka či další skály v blízkosti zříceniny hradu Radyně, jsou pro výcvik v nepřístupném terénu velmi vhodnou alternativou pro všechny cvičící,“ řekl velitel vrtulníkové letky podplukovník Peter Smik. 

Dvě stanoviště LZS

Armáda zabezpečuje dvě stanoviště letecké záchranné služby. Plzeňský a Karlovarský kraj pokrývá z letiště v Plzni-Líních Kryštof 007, Kryštof 013 je volacím znakem pro stanoviště Jihočeského kraje, které sídlí na letišti v Bechyni. Právě rozlehlá část Šumavy leží na rozhraní Plzeňského a Jihočeského kraje. Krušné hory náleží ke kraji Karlovarskému. Výcvik je proto potřeba uskutečnit s horskými službami obou zmiňovaných oblastí, protože jde o atraktivní lokality lákající k lyžování.

Zejména noví záchranáři se musí například naučit jak navádět vrtulník, jak s pilotem komunikovat ze země a jaké potřeby má zachraňovaný. „Záchranář musí být alespoň trochu zvyklý na hluk hučícího vrtulníku a musí poznat i bez vizuálního vjemu, kdy se vrtulník blíží rychle a kdy pomalu. Kromě toho by měl vyhodnotit a mít dostatečnou znalost rozměrů, kam může vrtulník přistát a jestli to místo je na přistání vrtulníku vhodné,“ vysvětlil podplukovník Smik.

Vrchol pilotáže

Létání v zasněženém horském terénu znamená pro letce vrchol pilotáže. Jde o jednu z nejnáročnějších činností, kterou může pilot ve vrtulníku absolvovat. Důvodem je zejména nevyzpytatelnost směru a rychlosti větru, sněhová pokrývka a výkon vrtulníku. Proto se během cvičení mění složení posádky, aby si i piloti sloužící u letecké záchranné služby na tato úskalí přivykli. 

Cvičení bylo rozděleno na denní a noční. Denní část byla zaměřena na pátrání po pohřešované nebo zraněné osobě a její následnou záchranu pomocí dostupných prostředků (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb). Noční byla náročnější z hlediska vizuálních vjemů a použití světlometů na vrtulníku. 

Jak se všichni zúčastnění po náročném dni shodují, každá hodina součinnostního cvičení je pro ně nesmírně důležitá. Získávají cenné zkušenosti, které mohou mít zásadní význam při záchraně lidského života.