Každá mise je triumfem týmové práce, slyšeli ocenění vojáci na Vítkově

Autor: Miroslav Šindelář

V pátek 27. října se ve Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově konal nástup příslušníků AČR po jejich návratu ze zahraničních operací v Afghánistánu a Středoafrické republice.

Vojáky oficiálně přivítali náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner, velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta a další představitelé. Byli mezi nimi i zástupci Policie ČR

Medaile Za službu v zahraničí převzali příslušníci 8. strážní roty BAF (Bagram Air Field) a 20. jednotky polního chirurgického týmu, kteří působili v alianční operaci Resolute Support na území Afghánistánu.

„Základna Bagrám, kterou střežili příslušníci 8. strážní roty spolu s americkými partnery a jednotkami afghánských národních bezpečnostních sil, je jedním z nejdůležitějších koaličních opěrných bodů a se dvěma přistávacími drahami má zcela zásadní strategický význam. Všechny klíčové úkoly jste pod velením kapitána Milana Němce splnili a vaše jednotka udržela vysoký standard i garantovala existenci bezpečného prostředí v prostoru své působnosti,“ uvedl v projevu náměstek Jakub Landovský. Připomněl také, že velitelkou polního chirurgického týmu byla vůbec poprvé žena – podplukovnice Klára Česlarová.

Právě na adresu jejího týmu generálmajor Jiří Verner řekl: „Vím, že práce v polních podmínkách nebyla pro vás lehká, ale odvedli jste skvělou práci a reference na vás jsou absolutně skvělé.“

Vyznamenání dostali také pozorovatelé a policista

Vyznamenáni byli také tři vojenští pozorovatelé OSN mise MINUSCA, kteří působili ve Středoafrické republice. Vybraní vojáci též obdrželi Záslužné kříže ministra obrany ČR, Čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.

Za mimořádné zásluhy a nadstandardní spolupráci v zahraniční operaci na území Iráku odměnil náčelník Generálního štábu AČR také kapitána Policie ČR Jana Sajvera Čestným odznakem Armády České republiky Za zásluhy III. stupně. Tomu ocenění na Vítkově předal náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Nástup příslušníků AČR po jejich návratu ze zahraničních operací

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...