Inspektorát NGŠ za deset let existence prokázal nezastupitelné místo v kontrolní činnosti a právní podpoře

Autor: pplk. Ing. Radislav OBADAL

Ve středu 3. října se ve Vojenském klubu Praha uskutečnilo Sympozium Inspektorátu NGŠ při příležitosti 10. výročí jeho založení pod vedením zástupce náčelníka Generálního štábu-Inspektora AČR generálmajora Jaroslava Kociána. Slavnostní akce se zúčastnil náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž, zástupci Ministerstva obrany ČR a zasloužilí a bývalí příslušníci Inspektorátu NGŠ včetně generálmajora v záloze Čestmíra Tesaříka.

Účastníci sympozia zhodnotili deset let působnosti Inspektorátu NGŠ, představili jeho dlouhodobé vize a zhlédli prezentaci stoleté historie inspekční činnosti a právní podpory v armádě, která vyzdvihla historický odkaz generála justiční služby Jaroslava Kunze (1869-1933) a Bohuslava Ečera (1893-1954), jenž je i patronem právním služby AČR.

„Desetiletá historie působnosti Inspektorátu NGŠ prokázala jeho nezastupitelné místo jako vedoucího prvku v oblasti kontrolní činnosti a právní podpory v Armádě ČR,“ řekl generálmajor Kocián.

Pět zakládajících příslušníků Inspektorátu NGŠ dostalo za významný a dlouhodobý přínos a za obětavou práci pro rozvoj AČR pamětní minci náčelníka Generálního štábu AČR a odměnu Laudi Memorabilis. Na závěr se uskutečnila neformální výměna zkušeností s bývalými příslušníky složky spojená s projekcí fotografií a videí.