Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Také instruktoři vojenského plavání se musí zdokonalovat

Také instruktoři vojenského plavání se musí zdokonalovat

13.8.2012 • Vojenští instruktoři učí své kolegy pohybu ve vodě při vojenských činnostech a zvládnutí nebezpečí spojeného s přechodem vodních překážek. Jsou učiteli, na které se mohou vojáci spolehnout a kterým mohou věřit. Oni sami se však musí stále připravovat a zdokonalovat. Co obnáší jejich příprava a co všechno musí zvládnout, bylo náplní zdokonalovacího kurzu ve vojenském plavání, který se uskutečnil minulý týden u 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

Pro splnění cílů a úkolů kurzu byly využity řeky Jizera a Kamenice v oblasti Malé Skály a Spálova.

„Během kurzu vedl každý instruktor dva výcvikové bloky. Hlavní důraz byl kladen na odbornou terminologii, aby řídící zaměstnání co nejlépe vysvětlil vojákům danou problematiku,“ popsal tělovýchovný náčelník brigády a velitel kurzu kapitán Petr Hejnic a dodal: „I když vojenští instruktoři u naší brigády odvedou ročně kolem 40 hodin odborné přípravy, je důležité stále zlepšovat jejich metodické, pedagogické a didaktické schopnosti.“

Mezi hlavní témata této speciální tělesné přípravy patřilo zdokonalování plaveckých dovedností, plavání ve skupině a dopomoc indisponovanému a záchrana tonoucího, ovládání plavidel jako je raft a kanoe, plavání pomocí improvizovaných prostředků s využitím oděvu a ostatní výstroje, plavání za ztížených podmínek (skryté plavání, plavání v oděvu, svlékání ve vodě, plavání v tekoucí vodě), brodění jednotlivce a skupin s využitím prostředků (bidla, lana) a přesuny na plavidlech.

Tento kurz byl současně i základním kurzem pro nově se připravující vojenské instruktory. Vojáci se tak připravovali ke zvládnutí vstupních požadavků před absolvováním instruktorského kurzu, jenž se bude konat v září v Bechyni. Vstupní požadavky zahrnují tyto dovednosti: uplavat 50 metrů způsobem kraul do 45 sekund, 25 metrů pod vodou se skokem, šlapat ve vodě v maskáčích 3 minuty a uplavat 300 metrů volným způsobem bez přerušení.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 2.33, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Brodění pomocí bidel Brodění pomocí bidel Brodění pomocí bidel
  • Brodění ve skupině Brodění ve skupině Brodění ve skupině
  • Skupinové plavání Skupinové plavání Skupinové plavání
  • Vojáci se připravují na skryté plavání Vojáci se připravují na skryté plavání Vojáci se připravují na skryté…
  • Skryté plavání Skryté plavání Skryté plavání
  • Brodění v chumlu Brodění v chumlu Brodění v chumlu
  • Brodění v řadě Brodění v řadě Brodění v řadě
  • Plavání s břemenem Plavání s břemenem Plavání s břemenem

Autor: kapitánka Vlastimila Cyprisová