Hrozba byla zažehnána,Temelín byl uchráněn

Autor: Michal Voska

Hlavním námětem cvičení Safeguard Temelín 2017 byla fyzická ostraha jaderné elektrárny před hrozícím teroristickým útokem, a to jak pozemním, tak vzdušným. Cvičení vyvrcholilo za účasti představitelů Armády ČR, Policie ČR a společnosti ČEZ v úterý 11. dubna praktickými ukázkami zásahu proti letícím cílům směřujícím na elektrárnu a proti možnému narušení kontrolně propouštěcího místa.

Hrozba byla zažehnána,Temelín byl uchráněn

„Sleduji! Vzdálenost 31, jednotlivý přílet, výška 6 000. Cíl v zóně,“ hlásí operátor radiolokátoru SURN CZ. „Rozumím. První pal!“ reaguje velitel. „První odpálená na 23. Výbuch. Cíl zničen na 15,“ informuje o chvíli později operátor.

Tohle je úryvek z hlasové komunikace mezi velitelem a operátorem řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ během cvičení Safeguard Temelín 2017. Letadlo, které unesli teroristé a se kterým mířili k jaderné elektrárně Temelín, bylo zničeno. Jednotlivé povely napovídají, že operátor identifikoval letadlo ve výšce 6 000 metrů a vzdálenosti 31 kilometrů od jaderné elektrárny. Raketa byla odpálena, když se letadlo nacházelo 23 kilometrů od Temelína, a zasáhla cíl ve vzdálenosti 15. kilometrů od elektrárny.

Do cvičení se zapojily čtyři desítky příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Měli za úkol chránit jadernou elektrárnu Temelín před vzdušným napadením. „Jádro uskupení, vyčleněné pro potřeby cvičení, tvořili vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu, které doplnili jejich kolegové z praporu podpory. Cvičila zde protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB, která byla posílena o místo velení a řízení palby,“ uvedl velitel úkolového uskupení major Lukáš Málek.

Na cvičení dorazil i českobudějovický biskup

Úkolem protiletadlovců bylo, podle taktického námětu, zneškodnit letadlo, které unesli teroristé a mířili s ním k jaderné elektrárně Temelín. Unesené letadlo simuloval dopravní letoun L 410 z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR. Na cvičení bylo povoláno také 80 příslušníků pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství České Budějovice, kteří se podíleli na ostraze okolí jaderné elektrárny.

Pomyslným vrcholem bylo požehnání bojového praporu KVV České Budějovice biskupem mons. Vlastimilem Kročilem a vojenským kaplanem 15. ženijního pluku Bechyně Janem Böhmem, který přečetl úryvek z Bible, konkrétně žalm 23: „I když půjdu roklí šeré smrti, nebudu se bát ničeho zlého, vždyť se mnou jsi ty. Tvoje berla a tvá hůl mě potěšují. Prostíráš mi stůl před zraky protivníků, hlavu mi olejem potíráš, kalich mi po okraj plníš. Ano, dobrota a milosrdenství provázet mě budou všemi dny mého žití. Do Hospodinova domu se budu vracet do nejdelších časů.“
 

Hrozba byla zažehnána,Temelín byl uchráněn

Autor: Jakub Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...