Hrdinové 2. světové války, generálové Klemeš a Boček, oslavili jubileum

Autor: podplukovnice Jolana Fedorková

Jejich přáním bylo společně oslavit narozeniny, a to se jim splnilo. Poslední žijící parašutista vysazený na území protektorátu generálporučík Jaroslav Klemeš pětadevadesáté a brigádní generál Emil Boček, bývalý stíhací pilot čs. letectva v Británii o rok méně, čtyřiadevadesáté. Váleční veteráni, legendy české i zahraniční armády, se setkali ve čtvrtek 26. ledna v pražských Průhonicích se svými rodinami i přáteli. Oslavu uspořádala Československá obec legionářská.

 Gen. Bečvář poděkoval oslavencům za vše, co pro naši armádu i republiku vykonali

Gen. Bečvář poděkoval oslavencům za vše, co pro naši armádu i republiku vykonali

Kamarádi, kteří se jako vojáci vzájemně respektují a stále si mají co říci. Poblahopřát jim přišly desítky lidí včetně velení české a slovenské armády – náčelníka Generálního štábu Armády ČR armádního generála Josefa Bečváře a prvního zástupce náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil SR generálporučíka Pavla Macka.

„Váš věk je úctyhodný a já smekám před tím, co jste v životě dokázali. Svými činy jste nás obohatili. Děkuji vám za vše, co jste nejen pro naši armádu, ale i pro celou Československou a později Českou republiku vykonali,“ řekl oběma oslavencům generál Bečvář a popřál jim zejména pevné zdraví, klid a osobní pohodu. Generálu Klemešovi pak předal pamětní plaketu s věnováním náčelníka Generálního štábu AČR, generálu Bočkovi čestný odznak AČR Za zásluhy II. stupně.

Fotografie pro oslavence

Doposud nezveřejněnou fotografii daroval generálu Klemešovi ředitel odboru pro válečné veterány MO plukovník gšt. Eduard Stehlík. Je na ní v Itálii s ostatními členy skupiny Platinum-Pewter těsně před vysazením v únoru 1945 na území protektorátu. Úkolem výsadku byla tehdy zpravodajská činnost, zajištění příjmu dalších osob, výzbroje a udržování radiového spojení v prostoru Českomoravské vrchoviny. Pracovali v rámci ilegální organizace R-3 a v závěru války se zúčastnili Pražského povstání.

Generál Boček obdržel snímek své celoživotní „lásky“, letounu Supermarine Spitfire, ve kterém za války jako pilot československé perutě britského Královského letectva bojoval proti nacistickému Německu. O tom, že je stále při síle a zapálený do létání, jsme přesvědčili v červenci loňského roku, kdy se v tomto stroji proletěl.

Generál Klemeš je stále v úzkém kontaktu s vojáky 4. brigády rychlého nasazení, s nimi oslaví narozeniny 31. ledna. Zůstává tělem i duší parašutistou, bez ohledu na věk. Stejně tak jeho kolega generál Boček, srdcem vojenský pilot, je ve spojení s příslušníky Vzdušných sil Armády ČR.