Hraničtí vojáci si s konkurencí soupeřů poradili. V Polsku vybojovali třetí místo

Autor: kpt. Radek Hampl

Zrychlený přesun podle zadaných souřadnic, pozorování nepřítele i útok na objekt zteče. Nejen to byly disciplíny, ve kterých soutěžil hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ v Polsku. Mezinárodní soutěž mechanizovaných čet, jejíž účastí čeští vojáci prohlubují spolupráci s polskými ozbrojenými silami, připravila partnerská 21. brigáda Sztrelców Podhalaňskich.

Hraničtí uspěli na mezinárodní soutěži

Vojákům 1. mechanizované čety 3. mechanizované roty velel ve vojenském výcvikového prostoru Nowa Deba rotmistr Petr Stříž. V průběhu čtyř dnů čeští reprezentanti prokazovali své schopnosti z taktické, střelecké, spojovací, topografické, zdravotnické, ženijní přípravy i řady dalších vojenských dovedností.

„Začali jsme zostra, zrychleným přesunem pod taktickým námětem podle zadaných souřadnic, následovalo pozorování nepřítele a útok na objekt zteče, po kterém jsme museli přivolat vrtulník na odsun zraněných,“ řekl zástupce velitele čety rotmistr Stříž.

Disciplíny byly fyzicky náročné

Poznamenal, že v dalších soutěžních disciplínách vytyčovali a vytvářeli průchod v minovém poli, budovali opěrné body čety, vytvářeli potřebné nákresy, naváděli minometnou palbu, tlačili porouchaný nákladní automobil a plnili řadu dalších fyzicky velmi náročných úkolů. „Celý jeden soutěžní den byl věnován střelbám, samozřejmě opět s velkou fyzickou zátěží,“ popsal rotmistr Stříž.

Všechny zadané disciplíny museli zvládnout v co nejlepším čase. Hraničtí však kladli důraz také na správné taktické provedení jednotlivých úkolů. „To rozhodlo, že po sečtení bodů z jednotlivých disciplín jsme se umístili na 3. místě. Přesto si velice ceníme této příležitosti, že jsme se mohli soutěže zúčastnit a porovnat své schopnosti s jinými vojáky. Spolupráce s polskými vojáky byla perfektní, po celou dobu soutěže vládla uvolněná přátelská atmosféra, která byla navíc umocněná minimální jazykovou bariérou,“ dodal velitel čety nadporučík Petr Bláha, který byl jedním z rozhodčích.