Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Houfnice Dana bude k vidění v Dejvicích. Přijďte si ji prohlédnout

Houfnice Dana bude k vidění v Dejvicích. Přijďte si ji prohlédnout

22.5.2012 • Samohybná kanónová houfnice Dana zaujme tento čtvrtek palebné postavení před budovou generálního štábu v pražských Dejvicích. Nebude se však jednat o obranu hlavního velení české armády, ale o představení tohoto účinného palebného prostředku 13. dělostřelecké brigády z Jinců na letošním ročníku Bambiriády.

Právě tady si děti i dospělí mohou od 24. do 27. května prohlédnout toto unikátní automaticky nabíjené dělo, které je základním pilířem palebné podpory mechanizovaných útvarů pozemních sil Armády České republiky.

Průjezd Prahou ve čtvrtek 24. května v ranních hodinách jistě donutí leckterého kolemjdoucího otočit hlavu. Burácející motory tatrováckého dvanáctiválce poženou tento třiceti tunový kolos s největší armádní ráží na Vítězné náměstí v Praze 6. Zde ho osádka po čtyři dny bude předvádět veřejnosti. I když doba od jeho zavedení do výzbroje armády překročila třicet let, přesto stále zůstává účinnou a dostačující palebnou silou naší armády.

Na Vítězném náměstí bude k vidění celá řada zbraní a vojenské techniky. Mezi nimi i obrněný transportér Pandur II ve zdravotní verzi. Lze však očekávat, že se houfnice Dana s kanónem v bojové poloze stane dominantou statických ukázek.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Houfnice Dana Houfnice Dana Houfnice Dana
  • Houfnice Dana Houfnice Dana Houfnice Dana
  • Houfnice Dana Houfnice Dana Houfnice Dana

Autor: kapitán Michal Abrhám