Granáty dělostřelců v Doupovských horách prověřily techniku i nové rekruty

Autor: Jana Deckerová a kpt. Martin Sůva

Ostrými střelbami ze samohybných kanónových houfnic DANA vyvrcholilo tento týden v Doupovských horách na Karlovarsku mezinárodní cvičení Joint Fires 2017. Do dvoutýdenních manévrů 13. dělostřeleckého pluku se zapojili příslušníci Aktivní zálohy i noví rekruti.

Vojenský újezd Hradiště se stal na dva týdny domovem pro více než pět set vojáků. Jádro tvořili příslušníci 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, které doplnili vojáci minometných jednotek 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády, jako pozorovatelé byli přítomni vojáci armád Slovenské a Polské republiky.

„Cílem cvičení bylo především zdokonalení příslušníků 131. dělostřeleckého oddílu při poskytování palebné podpory, zvládnutí koordinace palebné podpory a řízení paleb,“ řekl plukovník gšt. Jan Cífka, zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku a zároveň řídící cvičení. „Měli jsme zde přes čtyřicet procent nových rekrutů, kteří k dělostřelcům nastoupili v tomto roce, a proto i pro ně bylo toto cvičení velmi důležité, aby si zde při ostrých střelbách prověřili všechny znalosti a dovednosti, které během výcviku drilovali,“ upřesnil plukovník Cífka.

Do cvičení se také zapojili příslušníci Aktivní zálohy, kteří se zdokonalovali ve střelbě a v základních taktických činnostech.

Dělostřelci ověřili modernizovanou techniku

Cvičení Joint Fires 2017 bylo pro příslušníky 13. dělostřeleckého pluku důležité v tom, že zde sjednotily postupy z hlediska koordinace řízení palby u dělostřeleckého pluku a minometných jednotek na úrovni mechanizovaného praporu a mechanizované brigády.

„Potřebovali jsme si ověřit modernizovanou techniku, kterou byl pluk v loňském a letošním roce vybaven,“ pokračoval plukovník gšt. Cífka. Dále dodal, že se jednalo především o dělostřelecký komplet LOV Pz - lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu, modernizovaný lehký průzkumný komplet LOS Pz PK a modernizovaný průzkumný komplet SNĚŽKA pro průzkum a provádění řízení palby na pozorovatelnách.

Jak na střelbách shodně konstatovali velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Ivan Mráz a zástupce náčelníka GŠ AČR generálmajor Jaroslav Kocián, při cvičení bylo dosaženo výborných výsledků a dělostřelectvo má před sebou budoucnost spočívající především v úzké spolupráci s dalšími pozemními jednotkami. To stále potvrzují i zkušenosti ze zahraničních misí kontingentů Armády ČR a dalších armád států NATO.

Cvičení JOINT FIRES 2017

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...