Generálporučík Aleš Opata otevřel výstavu 100 let armády

Autor: Vladimír Marek

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata ve čtvrtek 18. října na Vítězném náměstí v Praze 6 otevřel výstavu nazvanou 100 let armády. Slavnostního aktu se zúčastnili i další důležití hosté z resortu Ministerstva obrany a AČR a také političtí představitelé v čele s předsedkyní Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Janou Černochovou.

Expozice mapuje na jedenácti panelech vývoj ozbrojených sil již od roku 1914, kdy začaly vznikat československé legie v armádách států Dohody, až po současnou Armádu České republiky.

„V brzké době budeme slavit sté výročí vzniku Československa. A právě to pro nás představuje příležitost podívat se do minulosti. Pro budoucnost naší armády byla významná aktivita našeho krajanského hnutí ve Francii a Rusku, kde vznikly první dobrovolnické jednotky. Ty se staly základem budoucího národního vojska. Politicky samostatná československá armáda byla akceptována spojenci již v prosinci 1917, kdy ještě samostatný stát neexistoval,“ zdůraznil při této příležitosti generálporučík Opata.

Za autory výstavy promluvil Jaroslav Lánik z Vojenského historického ústavu Praha. „Byli jsme postaveni před velice nelehký úkol. Na jedenácti panelech jsme měli zobrazit více než stoletou historii ozbrojených sil tohoto státu. Při závěrečné redakci jsme byli nuceni s těžkým srdcem odstranit mnohé fotografie, vypustit texty, které by jistě obohatily tuto expozici, ale současně by ji také zatížily. Textová část by byla příliš dlouhá a fotografiím bychom museli vymezit malý prostor.“

Jako součást doprovodného programu bylo si již od rána možné před budovou Generálního štábu AČR prohlédnout soudobou i historickou vojenskou techniku a zbraně. Například Land Rover Defender 130 Kajman, obrněné vozidlo Dingo 2 CZ, protiletadlový systém RBS-70, salvový kanón, lehký tank LT 38 a bojové vozidlo Humvee. Součástí této exteriérové expozice byl i stánek Čestné stráže s vystavenými reprezentačními uniformami.

Výstava 100 let armády

Autor: Pavel Křemen

Nahrává se přehrávač videa ...