Generál Pezl oslavil devadesáté narozeniny

Autor: majorka Denisa Vernerová, Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR

První náčelník Generálního štábu v novodobé historii Armády České republiky armádní generál Karel Pezl oslavil 14. září 2017 významné životní jubileum. K jeho 90. narozeninám mu osobně popřál náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, ke kterému se připojili jeho zástupci generálporučík Jiří Baloun a generálmajor Aleš Opata.

Generál Pezl oslavil devadesáté narozeniny

„Pane generále, chtěl bych vám jménem celé naší armády co nejsrdečněji poblahopřát k vašim dnešním narozeninám. Kvalitu člověka neurčuje jen věk, ale jeho charakter, osobnost, bohaté znalosti a zkušenosti, ale také umění je vhodně využívat. Devadesátka je úctyhodný věk, do dalších let vám přeji hodně psychické i fyzické svěžesti a hlavně hodně elánu a radosti ze života,“ popřál Pezlovi generál Bečvář.

Stále pohodový a vitální generál Pezl s nadhledem sobě vlastním podotknul, že se ho lidé často ptají, jak se mu daří. „Už jste se na to někdy ptali někoho, komu je devadesát? Je to sice jen číslo, ale důležité je hlavně zdraví a jak se člověk cítí. Jen ty nohy mi už neslouží jako dřív, a to jsem tak rád pochodoval,“ reaguje s úsměvem srdcem stále voják a dodává: „Myslím, že je ta správná doba shrnout celý můj život. Někdy se sám divím, jak moc se toho ve světě za ty roky změnilo. S postupujícími léty čas ubíhá tak nějak rychleji. Také si říkám, že už jsem ve věku, kdy mohu to, co pamatuji, předat ostatním.“

Během setkání debatovali generálové o současných tématech týkajících se aktuální situace v Evropě i ve světě, dotkli se i otázek rozvoje Armády ČR a zavzpomínali i na armádního generála Tomáše Sedláčka.


Armádní generál Karel Pezl se narodil 14. září 1927 v Domažlicích. V roce 1948 vstoupil do československé armády. Po 23 letech vojenské kariéry byl v roce 1971 pro své politické postoje z armády propuštěn, ale po revoluci roku 1989 se vrátil zpět. V letech 1991 až 1993 působil ve funkci náčelníka Generálního štábu Československé armády a později Armády České republiky. Od července 1993 byl poradcem prezidenta Václava Havla, který jej 30. září 1993 povýšil do hodnosti armádního generála.