Generál Petr Pavel: Jen špatně se v takovém případě hledají vhodná slova

Autor: Miroslav Šindelář

Na mimořádné tiskové konferenci informovali v úterý 8. července náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel a jeho zástupce – ředitel Společného operačního centra MO ČR generálmajor Aleš Opata o incidentu, při kterém v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci a jeden byl těžce zraněn.

Oba shodně uvedli, že jen těžko hledají slova, které by mohla zmírnit bolest, kterou způsobila ztráta mladých mužů, kteří daleko od domova padli při plnění služebních úkolů.

Podle generála Pavla se jednalo o velmi zkušené příslušníky české armády, kteří kromě jednoho, jenž byl na své první misi, prošli už několika zahraničními operacemi. „Důvod, proč jsem svolal dnešní mimořádnou konferenci je jedním z nejhorších, který si dovedu představit. Oznámení ztráty hned čtyř vojáků Armády České republiky, je skutečně informací, kterou sděluji jen velice nerad. Bohužel, takové věci se ve válkách stávají, a my s tím musíme počítat. V tak malé armádě jako je ta naše, kde se pomalu všichni navzájem znají, se taková ztráta dotýká osobně téměř každého vojáka. Chtěl bych ujistit pozůstalé, že armáda udělá vše, co bude v jejích silách, aby jim v těchto těžkých chvílích stála nablízku,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR.

Podtrhl, že vojáci před incidentem plnili úkoly každodenního poslání v misi. Sesedli z vozidel před zdravotním střediskem, aby s místními obyvateli, tak jako mnohokrát už předtím, zavedli řeč. Do dnešního dne nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí. Čeští vojáci mají v oblasti mezi místními dobré jméno. Tálibánec zřejmě v přestrojení za afghánského policistu, se vmísil do davu, který se po příjezdu vojáků vytvořil u vozidel a odpálil na sobě trhavinu.

Generál Aleš Opata řekl, že zemřeli jeho kamarádi, lidé, kterých si velmi vážil, a jen těžko se mu dnes s novináři o tragické události hovořilo.

Nicméně zdůraznil, že v současné době Češi spolu s koaličními partnery tuto situaci pečlivě analyzují a hledají cesty, je-li to vůbec možné, jak podobným incidentům předejít.

„V žádném případě to neznamená, že Armáda České republiky ukončí činnost v daném operačním prostoru. Tím bychom naplnili jeden z cílů povstalců. Každopádně ti vojáci odváděli práci tak, jak ji odvádět měli. To jednání tam probíhalo ve velmi přátelské atmosféře a účastnili se jej i ženy a děti,“ vysvětlil generál Opata.

Informoval také o tom, že zraněný pátý voják je už mimo ohrožení života a byl spolu s jedním zraněným afghánským dítětem společně transportován do polní nemocnice na základnu Bagrám.

Ministerstvo obrany ČR pošle ve středu 9. července večer pro ostatky mrtvých vojáků armádní letecký speciál, kterým se do Afghánistánu přepraví také pět dalších českých vojáků. Nahradí mrtvé a zraněného. Letoun by se měl vrátit ve čtvrtek kolem poledne.

Tisková konference

Autor: Jiří Hokův

Nahrává se přehrávač videa ...

Tisková konference - plné znění

Nahrává se přehrávač videa ...