Generál Pavel navštívil „posádku“

Autor: major Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

V úterý 9. října 2012 navštívil generálporučík Petr Pavel, náčelník Generálního štábu Armády České republiky, Posádkové velitelství Praha. Připravena pro něj byla prezentace o činnosti tohoto specifického vojenského útvaru, ukázka užívané výzbroje a výstroje i krátká exkurze do zázemí takzvané „posádky“.

Posádkové velitelství Praha vzniklo reorganizací dne 1. dubna 2004 jako nástupce 6. zabezpečovací základny. Po ní zdědilo nejen areál kasáren v Čínské ulici v pražských Dejvicích, ale i čestný název „Pražského povstání“, bojový prapor a znak. Hlavními a na veřejnosti nejviditelnějšími prvky Posádkového velitelství Praha jsou dnes prapor Čestné stráže Armády České republiky, Ústřední huba Armády České republiky a Vojenská hudba Olomouc.

Po příjezdu přivítal generála Pavla v doprovodu 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Miroslava Žižky, kterému je tento útvar přímo podřízeno, velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Pavel Kantor. První kroky hostů pak ve velitelské budově zamířili k malé ukázce výzbroje a výstroje příslušníků Čestné stráže.

Přijde vám zdobená, leskle stříbrná šavle či klasická puška se sklopným bodákem a masivní dřevěnou pažbou ve výzbroji dnešního vojáka anachronismem? Pak asi nic nevíte o jednotkách čestné stráže, protože pro ně jsou tyto zbraně doslova nutností, bez níž se při pravidelném zabezpečení protokolárních, slavnostních a pietních akcí neobejdou. Ve výzbroji té české naleznete samonabíjecí pušku vz. 52/57, šavli vz. 84 a 2006 a také samopal vz. 58 ve speciální reprezentativní úpravě se stříbrně lakovaným povrchem, černým pažbením a zkráceným zásobníkem, který je užíván pro střelbu čestných salv.

Po této krátké ukázce následovala prezentace a pracovní jednání generála Pavla s velením Posádkového velitelství Praha. Kromě krátké exkurze do historie, kterou má posádka zmapovánu až do roku 1621, se generál Pavel nejvíce zajímal o aktuální problémy útvaru. Ten podobně jako mnohé další trápí zejména nedokončené rekonstrukce budov, které jsou v posledních letech z důvodu finančních restrikcí často odkládány a omezují se v převážné míře jen na odstraňování případně vzniklých havarijních stavů a jejich následků.

Velkým bonusem útvaru je oproti tomu jeho vysoká naplněnost přesahující i díky specifickému zaměření a atraktivní dislokaci 95% tabulkových počtů i profesionální zápal vojáků pro svou práci. Také díky němu se často umísťují příslušníci „posádky“ na předních místech různých odborných vojenských soutěží nejen v domácím, ale i mezinárodním prostředí. Posádkové velitelství Praha se v tomto ohledu vůbec může pyšnit aktivní mezinárodní spoluprací zejména v širším středoevropském regionu zahrnujícím mimo naší země i Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Ve venkovních prostorech areálu kasáren v Čínské ulici pak byla pro generála Pavla připravena ještě ukázka speciálně upraveného salvového kanónu a poté prohlídka budovy posádkové knihovny. O výpůjčky z moderní a dobře vybavené knihovny je přitom zájem nejen mezi aktivními vojáky, ale i mezi vojenskými důchodci.

Také generál Pavel při této příležitosti obdržel symbolicky čtenářský průkaz. Kromě něj a mnoha cenných informací si pak ještě generál Pavel z posádky odvezl darem jeden z posledních výtisků autobiografické knihy Vydržet, kterou osobně podepsal před svou smrtí armádní generál Tomáš Sedláček, čestný příslušník praporu Čestné stráže.