Generál Josef Bečvář navštívil Centrum podpory speciálních sil

Autor: pplk. Jindřich Plescher

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář v doprovodu ředitele Ředitelství Speciálních sil brigádního generála Karla Řehky v úterý 13. června navštívili Centrum podpory speciálních sil.

Generál Bečvář navštívil Centrum podpory speciálních operací

Centrum podpory speciálních sil (CPSS) je nejmladším organizačním celkem ve struktuře Speciálních sil. Vzniklo v loňském roce a postupně se doplňuje personálně i materiálem. Hlavními úkoly jsou vedení informačních a psychologických operací, bojová a palebná podpora speciálních sil. Poskytuje schopnosti a prostředky do vytvářených úkolových uskupení. Personál je postupně doplňován na základě náročných výběrových řízení.

„V souvislosti s narůstajícími bezpečnostními riziky bude po jednotkách speciálních sil stále větší poptávka. Dosažení plných operačních schopností Centra podpory speciálních sil plánujeme na rok 2022,“ řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

Viděli reálný výcvik bojového prvku

Generálové Bečvář a Řehka si nejprve prohlédli areál učebně-výcvikové zařízení speciálních sil (UVZ Hamry), kde měli možnost vidět reálný výcvik bojového prvku CPSS. Vojáci zrovna procvičovali střelbu z dlouhých a krátkých ručních zbraní v kombinaci se zvýšenou fyzickou zátěží, a to vše v časovém limitu. Dále probíhal výcvik se zaměřením na základní první pomoc v polních podmínkách a odsun raněného pod palnou. Vojáci v krátké besedě s generálem Josefem Bečvářem oceňovali především intenzitu a kvalitu výcviku u jednotky.

V druhé části návštěvy náčelník Generálního štábu AČR generál Bečvář zavítal do objektu kasáren v Olomouci. Zde se seznámil s aktuálními úkoly CPSS, plánem doplňování personálem, vojenskou technikou a dalším materiálem. Generál Bečvář byl ujištěn, že bylo dosaženo počátečních operačních schopností a výstavba a rozvoj jednotky probíhá podle plánu.