Generál Bečvář ve Vojenském ústředním archivu v Praze listoval historickými spisy

Autor: majorka Denisa Vernerová, Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR

Ve středu 13. září navštívil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář Vojenský ústřední archiv v Praze-Ruzyni. V doprovodu ředitele Josefa Žikeše se seznámil s hlavními činnostmi archivu, jeho organizační strukturou i jednotlivými pracovišti. Vojenský ústřední archiv pečuje o archiválie a dokumenty, které vznikly z činnosti předchozích i současných složek Ministerstva obrany ČR, Armády České republiky i jiných orgánů a organizací státní správy.

Generál Bečvář navštívil Vojenský ústřední archiv v Praze

Archiv sídlil původně v pražské Invalidovně, po ničivých povodních v roce v roce 2002, kdy došlo také k poškození a zničení některých dokumentů, bylo však místo více než nevyhovující. Po pečlivých úvahách byla vybrána jiná vhodná lokalita a v roce 2011 se začalo s přestavbou bývalého vojenského gymnázia v Praze-Ruzyni. Po ukončení stavebních prací a následném stěhování všech materiálů z dřívějšího stanoviště zahájil nový moderní archiv svoji činnost v březnu 2015.

Armádní generál Josef Bečvář se zajímal o spolupráci archivu s ostatními institucemi v rámci Severoatlantické aliance i Evropské unie. Konverzace se také dotkla situace po povodních, kdy se podařilo zachránit až 70 procent poškozených materiálů nebo projektů, které by se měly realizovat v blízké budoucnosti.

Elektronický správní archiv MO

V diskuzi se věnovali také Elektronickému správnímu archivu Ministerstva obrany. Během prohlídky se hosté podívali nejen do technického zázemí budovy, ale také na pracoviště restaurátorské dílny, oddělení digitalizace dokumentů nebo do takzvané badatelny, která je určena pro studium dokumentů a archiválií. Generál Bečvář nahlédl například do spisu obsahujícího informace o výsadkové skupině Antropoid, jejíž členové, rotmistři Josef Gabčík a Jan Kubiš, provedli 27. května 1942 atentát na Reinharda Heydricha, nebo do dokumentu s osobními údaji československého válečného hrdiny generála Františka Peřiny.

„Vaše motto Bez minulosti není budoucnost je naprosto výstižné. Dnes jsem mohl vidět jen část vaší práce a mohu konstatovat, že jste profesionálové na svém místě. Písemné paměti jsou bezesporu cenným zdrojem naší historie, a proto si velice vážím přístupu k péči o naše národní bohatství,“ dodal na závěr armádní generál Josef Bečvář.