Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Generál Bečvář se zúčastnil jednání vojenských výborů NATO a EU

Generál Bečvář se zúčastnil jednání vojenských výborů NATO a EU

19.5.2017 • V úterý a ve středu se náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář zúčastnil pravidelných jednání Vojenského výboru Evropské unie a Vojenského výboru NATO v Bruselu.

Generál Bečvář se zúčastnil jednání vojenských výborů NATO a EU

Federica Mogherini, vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, na úterním jednání Vojenského výboru Evropské unie informovala náčelníky generálních štábů členských zemí o postupu implementace Globální strategie EU v oblasti bezpečnosti a obrany.

Následně probírali otázky týkající se spolupráce mezi NATO a EU, strukturované spolupráce zemí EU (Permanent Structured Cooperation - PESCO) a výstavby bojových uskupení EU.

Poté se přítomní seznámili s činností Vojenského výboru EU, EDA (European Defence Agency) a činností v operacích a misích EU za poslední období. Mimo jiné projednali také strategické priority a plán práce Vojenské výboru EU na další období.

Probírali aktuální témata ostatních zemí

V bloku jednání s partnery přednesl náčelník Generálního štábu Ukrajinských ozbrojených sil generál Viktor Muženko prezentaci o aktuální situaci na Ukrajině. Následně vystoupili k aktuálním tématům i náčelníci generálních štábů Albánie, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Moldavska, Černé Hory a Srbska.

O den později, tedy ve středu, se v Bruselu konalo druhé letošní jednání Vojenského výboru NATO. Jeho úvodní část byla věnována hrozbám a výzvám, kterým Aliance čelí na jižním křídle, a roli NATO v boji proti terorismu. Náčelníci generálních štábů se shodli na podpoře projektů k posílení stability (NATO’s Projecting Stability) v jednotlivých krizových regionech a významu pokračování podpory NATO mezinárodní koalici v boji proti Daesh.

Následně byly Vojenským výborem NATO rozebírány perspektivy operace Resolute Support na území Afghánistánu po roce 2018. Dalším bodem jednání byla i doporučení pro rozvoj velitelské struktury.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: plukovník Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností Generální štáb AČR