Generál Bečvář navštívil generála Klemeše

Autor: plukovník Jan Šulc

Den válečných veteránů je pro nás vzpomínkou na všechny muže a ženy v uniformě, kteří se zapojili do bojů za naši vlast. Jedním z nich je i poslední žijící druhoválečný parašutista vysazený na území protektorátu, generálporučík ve výslužbě Jaroslav Klemeš, který letos v lednu oslavil úctyhodných 94 let.

generál Bečvář gratuluje generálu Klemešovi ke Dni válečných veteránů

generál Bečvář gratuluje generálu Klemešovi ke Dni válečných veteránů

„Generál Klemeš se s námi po dlouhé roky vždy účastnil nejen oslav Dne válečných veteránů, ale i řady dalších akcí. Je to muž, který své hrdinství prokázal nejen za války, ale neustále jej potvrzuje doslova celým svým životním postojem. Jak jej znám, je ve svých myšlenkách stále s našimi vojáky, zejména se svými výsadkáři z Chrudimi. Cítil jsem proto jako samozřejmost se za ním dnes odpoledne zastavit v Ústřední vojenské nemocnici a pozdravit jej v Den válečných veteránů, jejichž je pro mnohé z nás symbolem,“ řekl k důvodům své návštěvy náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

Bylo vidět, že generála Klemeše tato nečekaná odpolední návštěva opravdu potěšila. Přátelský rozhovor obou generálů se pak stočil nejen na průběh dnešních oslav, ale generál Klemeš také rád krátce zavzpomínal na své dětství, válečné roky i na návštěvy u útvarů naší armády v posledních letech. „Hlavně v Chrudimi u výsadkářů jsem se cítil vždy jako doma,“ zmínil generál Klemeš, který poté své pozdravy směřoval všem našim vojáků.