Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Generál Bečvář a ministr Stropnický hodnotili výcvikový rok 2016

Generál Bečvář a ministr Stropnický hodnotili výcvikový rok 2016

15.2.2017 • Ve středu 15. února se v hlavním sále Ministerstva obrany za přítomnosti ministra Martina Stropnického uskutečnilo Velitelské shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře k vyhodnocení výcvikového roku 2016.

Vystoupení ministra obrany Martina Stropnického
Vystoupení ministra obrany Martina Stropnického

Armádní generál Josef Bečvář ve svém úvodním projevu označil loňský rok pro Armádu ČR za úspěšný. Vyzdvihl přitom čtyři konkrétní oblasti. „První oblastí je působení vojáka doma na území České republiky, v zahraničních misích a v hotovostních silách. Byl to ale také rok novelizace branné legislativy a její implementace do podmínek resortu obrany. Dále vyhlášení Koncepce výstavby AČR a na ní navazující nárůst tabulkových počtů a rekrutace nových vojáků. V neposlední řadě to byl rok přípravy modernizačních projektů, doplňování zásob a koncepční práce,“ uvedl.

Ministr obrany Martin Stropnický na shromáždění poděkoval všem vojákům za jejich práci v uplynulém roce. Řekl, že rok 2016 rozhodně nebyl klidným, protože nadále trvaly boje na Ukrajině, stále není vyřešena situace na Blízkém východě, a to i přes určité posuny spojené s vytlačováním jednotek tzv. Islámského státu, a realizovala se řada opatření spojená s migrační krizí.

„Vojáci při řešení všech těchto složitých úkolů obstáli. Armáda odvádí v zahraničních misích kvalitní práci, je efektivní, a to je také reflektováno našimi spojenci. Armáda je navíc velice rychle a pružně schopna reagovat na požadavek nových, aktuálních misí, které jsou takříkajíc nad plán. Mám na mysli například letecký výcvikový tým či zdravotnickou jednotku v Iráku, ale i výcvikovou rotu v Litvě,“ hodnotil armádu ministr Stropnický.

K tomu náčelník Generálního štábu AČR dodal, že ve druhém pololetí 2015 a v první polovině roku 2016 Česká republika předsedala státům V4. „Reálným výstupem v oblasti bezpečnosti se stala například naše výcviková aktivita v Pobaltí. V loňském roce jsme se zapojili do dvanácti zahraničních operací. V nich se vystřídalo více než 860 vojáků,“ uvedl.

Ocenění vojáků za záchranu života

V další části shromáždění ministr Stropnický a generál Bečvář ocenili pět příslušníků Armády ČR Čestným odznakem Za zásluhy. Toto vyznamenání dostala osádka vrtulníku Mi-8, která pod velením kapitána Marka Bohuňka zabránila 14. prosince 2016 letecké nehodě a zachránila tak životy přepravovaných vojáků. Na palubě bylo tehdy 13 osob. Během letu se vrtulník dostal do obtížné situace, během níž došlo k vysazení obou motorů. Posádka začala okamžitě nouzovou situaci řešit. Podařilo se jí opětovně motory spustit a bezpečně přistát, aniž by došlo k ohrožení cestujících nebo poškození vrtulníku.

Velitel osádky kapitán Marek Bohuněk, starší pilot nadporučík Eduard Malina a palubní inženýr kapitán Mojmír Zachariáš z 24. základny dopravního letectva obdrželi také Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně.

Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně a plaketu náčelníka Generálního štábu za záchranu života obdržel také major Petr Žďánský z 22. základny vrtulníkového letectva. Ten 21. prosince 2016 poskytl první pomoc raněnému muži po dopravní nehodě a přivolal záchrannou službu.

Kromě toho obdržela řada dalších vojáků pamětní mince a děkovné listy za aktivní přístup a významný podíl na splnění hlavní úkolů AČR v roce 2016.

Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.29, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Pohled do zaplněného sálu Pohled do zaplněného sálu Pohled do zaplněného sálu
  • Čestná stráž s vlajkami a zástavami Čestná stráž s vlajkami a zástavami Čestná stráž s vlajkami a…
  • Vystoupení náčelníka Generálního štábu AČR Vystoupení náčelníka Generálního štábu AČR Vystoupení náčelníka…
  • Ministr obrany za předsednickým stolem Ministr obrany za předsednickým stolem Ministr obrany za předsednickým…
  • Vystoupení ministra obrany Martina Stropnického Vystoupení ministra obrany Martina Stropnického Vystoupení ministra obrany Martina…
  • Ministr obrany uděluje vyznamenání Ministr obrany uděluje vyznamenání Ministr obrany uděluje…
  • Generál Bečvář předává majoru Petru Žďárskému Plaketu za záchranu lidského života Generál Bečvář předává majoru Petru Žďárskému Plaketu za záchranu lidského života Generál Bečvář předává…
  • Předávání Čestných odznaků Předávání Čestných odznaků Předávání Čestných odznaků
  • Blahopřání oceněným vojákům Blahopřání oceněným vojákům Blahopřání oceněným vojákům
  • Press Foyer náčelníka Generálního štábu Press Foyer náčelníka Generálního štábu Press Foyer náčelníka…


Generál Bečvář a ministr Stropnický hodnotili výcvikový rok 2016
Autor: J. Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...
Ocenění vojáků za záchranu života
Autor: J. Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Vladimír Marek