Fyzickou zdatnost vojáků z povolání si v Army testu vyzkoušeli děti i jejich rodiče

Autor: podplukovník Jindřich Plescher

Atletickou halu SKP Olymp Praha ve středu 7. března zaplnili zájemci, kteří si chtěli vyzkoušet, zda zvládnou fyzické testy v letošním Army testu. Dopoledne soutěžila družstva z deseti tříd pražských základních škol, odpoledne bylo určené pro veřejnost.

Army TEST si v Praze vyzkoušeli děti i dospělí

Armádu České republiky reprezentoval zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor Armády České republiky generálmajor Jaroslav Kocián a v kategorii sportovců účastnice letošního Dakaru na čtyřkolce Olga Roučková z ASC Dukla. Oba úspěšně absolvovali všechny disciplíny.

Army test již druhým rokem organizuje Asociace pro podporu aktivní zálohy. „Našim cílem je motivovat děti i dospělé k aktivnímu sportování. Máme vizi, aby za deset let Army test absolvovalo každoročně deset procent obyvatel České republiky,“ vysvětlil hlavní organizátor kapitán v záloze Ludvík Cimburek.

„Jednotlivé disciplíny vycházejí z přezkoušení fyzické zdatnosti vojáků z povolání, odtud také pochází název akce. Army test je komplexním souborem disciplín, které prověřují sílu i vytrvalost. Jsou to jednoduché cviky, takže potřebujeme pouze hrazdu a prostor na běhání,“ popsal kapitán v záloze Cimburek.

Hodnotilo se jako ve škole

Kritéria pro jednotlivé disciplíny byla upravená pro věkové kategorie od 6 do 60 let. Hodnocení každého cviku bylo podobně jako ve škole vyjádřeno známkami. Díky tomu se mezi sebou mohli měřit například děti se svými rodiči. Každý ze soutěžících na závěr obdržel náramek a tašku s dárky od partnerů projektu.

Protože se pražský test uskutečnil v policejním sportovním areálu, mohli si zájemci poprvé vyzkoušet i celomotorický test, který používá Policie České republiky.

Organizátoři letos plánují zorganizovat více než deset Army testů po celé republice.


  • ARMY TEST je sportovní aktivita, která zábavnou formou přibližuje, že vojáci kromě jiných dovedností musí mít i vysokou fyzickou zdatnost. Hodnocení pro děti je nastaveno tak, aby většina dětí test úspěšně zvládla. Požadavky se postupně zvyšují až do 18 let, kdy jsou nároky na fyzickou kondici pro muže i ženy v armádě nejvyšší.
  • Je určen pro děti a dospělé od 6 do 60 let, pro školy, zájmové oddíly, dětské tábory, firemní akce, sportovní dny.
  • Skládá se z 5 disciplín, každá se hodnotí známkou 1-3 jako ve škole.
  • Jednotlivé disciplíny vycházejí z přezkoušení fyzické zdatnosti vojáků z povolání, které jsou modifikované pro děti a mládež ve věku 6 - 17 let.