Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Evropské „Andulky“ se setkaly ve Kbelích

Evropské „Andulky“ se setkaly ve Kbelích

13.8.2012 • Legendární letouny An-2 si daly dostaveníčko v pražských Kbelích. Pro české diváky to byla jedinečná příležitost vidět pospolu větší množství jednomotorových dvouplošníků, které se pro mnohé letecké nadšence staly téměř životním stylem.

Skupina mohutných dvouplošníků, doprovázená charakteristickým zvukem hvězdicových devítiválcových motorů AŠ-62, se vydala na svůj let v pátek 10.srpna odpoledne. Z letiště Točná doletěla do Kbel. Po skupinovém průletu letadla přistála na vojenském letišti. Pro stovky přihlížejících a spotterů to byl nezapomenutelný okamžik.

Majitelé a příznivci letadel Antonov-2 si dávají sraz každoročně na některém z evropských letišť. V letošním roce se pořadatelskou zemí sletu stala Česká republika a evropský slet letounů An-2 pořádá sdružení Heritage of Flying Legends. V předešlých letech se setkání „Andulek“ konalo v Nizozemsku, Švédsku, Německu, Polsku, Litvě a Lotyšsku. Do Čech se slet vrátil po sedmi letech.

Evropský slet letounů An-2 se stal velmi prestižní akcí, jehož význam spočívá v několika rovinách. „Vedle vzájemného setkávání a výměny zkušeností jednotlivých provozovatelů letounů An-2, jsou lety i významnou regionální událostí zaměřenou na prezentaci letectví široké veřejnosti, ale také na představení pořadatelské země a regionu všem účastníkům sletu.“ řekl o hlavních myšlenkách sletu jeden z pořadatelů Jiří Vysoký.

Samotná myšlenka uspořádat slet vznikla v Polsku, které bylo největším výrobcem těchto strojů. A z celkové produkce vyrobilo od roku 1959 v závodě v Mileci necelých dvanáct tisíc kusů. A právě v Mileci, rodišti většiny letadel An-2, byl v roce 1997 uspořádán první sraz. Stalo se tak u příležitosti padesátého výročí úvodního vzletu prvního prototypu, který se uskutečnil 31.srpna v roce 1947.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Nebe plné dvouplošníků
Nebe plné dvouplošníků Nebe plné dvouplošníků
  • An-2 An-2 An-2
  • Letiště Praha-Kbely Letiště Praha-Kbely Letiště Praha-Kbely
  • Přistání na letišti Praha-Kbely Přistání na letišti Praha-Kbely Přistání na letišti Praha-Kbely
  • Maskot sletu Maskot sletu Maskot sletu
  • An-2 s českou posádkou An-2 s českou posádkou An-2 s českou posádkou
  • Interiér jednoho z letounů Interiér jednoho z letounů Interiér jednoho z letounů

Autor: kapitánka Zuzana Špačková