Druhý život vojáků v misích zachycuje nová výstava, prohlédl si ji i ministr obrany

Autor: redakce

V Brně na Špilberku je ode dneška k vidění putovní výstava s názvem Ten druhý život. Fotografie, které se do 29. září představí postupně v sedmi městech ČR, nabízí netradiční pohled na prostředí zahraničních misí české armády. Výstavu dnes pro veřejnost slavnostně otevřeli ministr obrany Martin Stropnický, pod jehož záštitou se koná, a první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun.

Čtyřicet šest vystavených snímků od pěti autorů si klade za cíl nejen přiblížit práci a každodenní život českých vojáků během jejich působení v zahraničních operacích, ale zároveň jim i pomoci. Výtěžek ze slavnostní dražby vybraných fotografií proto půjde na podporu činnosti Komunitního centra pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky pod patronací Vojenské nemocnice v Brně.

„Fotografie nejsou jen ony klasické – armádní a bojové – ale jsou zde také obrázky ze života s místní populací. Ostatně právě zde armáda dosahuje velkých úspěchů, o kterých se tolik nemluví. Je totiž velice důležité, aby obyvatelé nevnímali misi a cizí vojáky jako něco nepřátelského, ale někoho, kdo pro ně má pochopení. A v tom jsou naši vojáci výborní,“ zdůraznil ministr obrany Martin Stropnický při otevření expozice, kterého se zúčastnily desítky hostů nejen z armády.

„V názvu výstavy Ten druhý život cítím i změnu, která se s vojáky během misí děje. Přináší si s sebou domů zkušenosti ze vztahů s jinými lidmi, už je nerozhodí to, co v našem prostředí dokážou dvě hodiny bez elektřiny nebo půl dne bez vody. Místní lidé neřeší malichernosti, ale skutečné problémy života samotného. A to, myslím si, naši vojáci chápou a šíří pak do svého okolí,“ uvedl generálporučík Jiří Baloun.

Vybírala jsem snímky, které evokují jiný život

Jedním z pětice autorů fotografií, které vznikaly v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Mali, je také podplukovnice v. z. Jana Zechmeisterová. V současnosti pracuje na odboru komunikace Ministerstva obrany a na výstavu poskytla snímky z mise KFOR v Kosovu, kde působila jako tisková mluvčí českého vojenského kontingentu v letech 2009 a 2010.

„Název výstavy jsem vlastně vzala doslova, a když jsem byla pořadateli oslovena, záměrně jsem vybírala snímky, které skutečně evokují jiný život, než jaký se nám vybaví, když se řekne zahraniční mise,“ říká Jana Zechmeisterová.

Její pohled je spíš civilní – víc než život vojáků uvnitř základny zachycuje to, co její kolegové v Kosovu viděli a zažili. „Vybrala jsem fotografie civilního obyvatelstva, dětí a starých lidí, které jsem potkala, když jsem doprovázela kolegy během návštěv místních obyvatel,“ podotýká a dodává, že se při výběru snímků snažila vyhnout těm, které zachycují bolest a utrpení. „Současný trend, kdy v médiích a na soutěžích vítězí snímky, které jsou plné násilí, mi není blízký. Utrpení z dobrého snímku vycítíte i bez přítomnosti krve,“ dodává.

Jana Zechmeisterová během mise nafotila tisíce obrázků, které vznikly jako doprovodné fotografie k článkům pro média a zachycovaly práci jejích kolegů – zdravotníků, ženistů, logistiků a mnoha dalších. „Na misi vzpomínám ráda. Asi nejvíc v životě jsem tehdy měla pocit, že dělám něco užitečného. Naši vojáci pro místní stavěli a opravovali cesty, školy, pomáhali při komunikaci s úřady. Naše práce měla smysl a byla za námi reálně vidět.“

  • Fotografie nejen Jany Zechmeisterové, ale i novinářky a fotografky Lenky Klicperové, fotografky Jarmily Štukové, nadrotmistra Miroslava Lopatáře a rotmistra Daniela Hlaváče jsou na hradu Špilberk k vidění do 18. června. Poté se výstava postupně přesune do Domu armády v Olomouci, infocentra JE Dukovany, haly Gong v Ostravě, zámecké jízdárny v Lednici a zámecké galerie v Třeboni. Posledním místem bude od 7. do 29. září Pražský hrad. Další informace najdete na FB stránkách výstavy: https://www.facebook.com/tendruhyzivot/