Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Druhá CASA ve Kbelích

Druhá CASA ve Kbelích

16.9.2010 • Půl roku po převzetí prvního taktického transportního letounu CASA C-295M (trupové číslo 0452) zařazuje Armáda České republiky do výzbroje další stroj.

Druhá „casa“ (trup. č. 0453) dosedla na ranvej kbelské letecké základny v úterý 14. září krátce po čtrnácté hodině. Následující den byly představiteli dodavatelské firmy a provozovatele slavnostně podepsány fakturační dokumenty, za Omnipol a. s. generálním ředitelem Michalem Honem a za resort obrany ředitelem sekce vyzbrojování MO Jiřím Staňkem.

Společně s příslušníky 24. základny dopravního letectva Kbely a sekce vyzbrojování MO se aktu zúčastnila řada hostů, například náměstek ministra obrany Jan Fulík, ředitel sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO brigádní generál Bohuslav Dvořák a zástupce ředitele Společného operačního centra MO plukovník gšt. Jaroslav Kankia.

„Jedná se o vyjádření vůle obou zainteresovaných stran naplnit uzavřenou smlouvu. Věřím, že flotila čtyř transportních letounů CASA C-295M bude vzdušným silám Armády ČR dobře sloužit v následujících dvaceti až třiceti letech,“ konstatoval NMO Jan Fulík.

„Nulačtyřistapadesáttrojka“ je v pořadí třetím vyrobeným letounem. Druhý stroj, jež má být dodán oproti směně tří jednomístných podzvukových taktických letounů L-159A a dvou dvoumístných letounů L-159T1, by měl přistát na letišti ve Kbelích do konce letošního roku.

„Předpokládáme, že v prosinci budou české straně dodány letouny CASA číslo dva a čtyři,“ upřesňuje František Karel ze sekce vyzbrojování MO. „Doposud jsme s první ‚casou‘ nalétali zhruba tři sta letových hodin. K plnění přepravních úkolů na letounu CASA C-295M jsou základně vycvičeny čtyři posádky,“ dodává velitel kbelské letecké základny plukovník Josef Bejdák.

Foto: Jan Kouba, A report, PIC MO

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Podpis fakturačních dokumentů Podpis fakturačních dokumentů Podpis fakturačních dokumentů
  • Michal Hon (vlevo) a Jiří Staněk si vyměňují podepsané dokumenty Michal Hon (vlevo) a Jiří Staněk si vyměňují podepsané dokumenty Michal Hon (vlevo) a Jiří Staněk…
  • Druhá CASA na letišti v pražských Kbelích 1 Druhá CASA na letišti v pražských Kbelích 1 Druhá CASA na letišti v…
  • Druhá CASA na letišti v pražských Kbelích 2 Druhá CASA na letišti v pražských Kbelích 2 Druhá CASA na letišti v…
  • Interiér letounu CASA Interiér letounu CASA Interiér letounu CASA

Autor: Pavel Lang, A report, PIC MO