Dobrovolníci z Aktivní zálohy odstraňovali následky povodní

Autor: Miroslava Pašková

O víkendu mohli vyrazit pomáhat i ti, kterým to přes týden zaměstnání neumožnilo. K několika desítkám dosavadních dobrovolníků z AZ, kteří pomáhali od počátku povodní vždy přes noc, se přidali další.

Do Čech vyrazili záložáci z Brna a Zlína

Skupina dobrovolníků pěších krajských rot AZ z Brna a Zlína, doplněná ještě pomocníkem ze 102. průzkumného praporu, vyrazila na víkend stovky kilometrů daleko, a sice na Mělnicko. Zdejší obec Kly už před týdnem musela evakuovat na padesát domů a patří k nejhůře postiženým.

„Bylo to náročné, takže jsme moc nespali. V podstatě výbava všech spodních pater zatopených domů putovala do kontejnerů. Koordinovali nás místní hasiči a kvitovali, že máme vlastní materiál, stravu, zdravotníka… Systematicky jsme chodili od domu k domu,“ popisuje vojín Jan Hrubeš ze zlínské zálohy.

Mnozí obyvatelé této obce přitom byli zaplaveni už potřetí. „Jejich nálada byla jakoby smířená až odevzdaná,“ líčí Hrubeš a pokračuje: „Centrem veškerého dění se stala místní hasičárna. Kdokoli tam přišel s prosbou o pomoc, byl vyslyšen. Udělali jsme tam hodně práce, té nejhrubší, ale místní teď čeká ta těžší a pomalejší – vysoušet a znovu si vybudovat domov.“

Dobrovolnická skupina vedená záložáky 141. roty Liberec se rozrostla o „civilisty“

Vojáků v aktivní záloze se na víkend sešlo z této jednotky dvacet a k nim se přidal asi tucet hráčů airsoftu, kteří rovněž chtěli pomoci. Vydali se do obce Křešice na Litoměřicku, která má několik místních částí. Mimo jiné Záhořany, kde armáda vybudovala humanitární základnu.

„Celou noc jsme hlídali zaplavené části a hned ráno, jak voda opadala a přicházeli místní obyvatelé, jsme pomáhali s vyklízením zničeného vybavení domácností. Malá skupina pak ještě pomáhala se strážní službou také v obci Bohušovice nad Ohří,“ popisuje velitel roty kapitán Miroslav Peša.

Skupina příslušníků 171. roty Aktivní zálohy z Plzně vyrazila rovněž na Litoměřicko

Sedmičlennou skupinu zformovali na víkend Plzeňáci. V sobotu a v neděli tak mohli přidat ruce k práci v obci Libotenice na Litoměřicku. „Informaci o tom, že právě tato obec by mohla využít naši pomoc, jsme dostali od kolegů ze 141. roty Liberec. Ti měli výborný přehled, protože byli v kontaktu s krizovými štáby,“ líčí cestu ze západních do severních Čech praporčík Pavel Srb.

Nadále se angažovala Aktivní záloha 111. strážního praporu

Dobrovolníci z této jednotky vydrželi zasahovat nepřetržitě celý týden. O víkendu se zaměřili na čištění koryta potoku Botič, který vyplavil Hostivař a Záběhlice. Po pěticích se také střídali v Radotíně, kde pomáhali městské policii se strážní službou.

Už ve čtvrtek vyrazili do Městyse Plaňany, kde asi patnáct z nich pomáhalo s úklidem místním občanům. „Přítomnost roty AZ pomohla našemu městysu v takovém rozsahu, že ještě dnes bychom bez její pomoci nebyli s úklidem u konce. Pocit, že 'v tom' lidé nejsou sami, je k nezaplacení,“ uvedl mimo jiné ve svém děkovném dopise starosta Martin S. Charvát.

Dva příslušníci této jednotky se vydali také za vyplaveným kolegou. „V Dolních Beřkovicích mu Labe vypláchlo dům. Vyházeli jsme sedm kontejnerů nábytku, zařízení, stavebního materiálu, povlečení, oblečení a tak dál. Zbyl mu jen prázdný dům, sesunutá zeď a utopené auto,“ popsal totální zkázu rotný Dušan Bičík a dodal: „Můj velký obdiv patří dobrovolným hasičům z celého kraje, kteří teď jezdí dům od domu a dezinfikují je.“

Pozadu nezůstali ani záložáci ze 121. roty

I jejich dobrovolnická jednotka se zformovala mezi prvními už na počátku záplav a nechyběla v terénu dalších sedm dní, přičemž v těch posledních se rozdělila do menších flexibilních a na sobě nezávislých skupin. Ty pak v Mnichovicích čistily od kmenů a větví průtok mostů, v Úvalech kultivovaly břehy, v Ústí nad Labem držely hlídkovou službu a tak podobně. Míst jejich působení bylo samozřejmě více.

„Navzdory povodním, kde jsme se střídali dnem i nocí, se podařilo dát dohromady i několik jednotlivců, kteří zabezpečili propagační a náborový stánek naší roty na mezinárodním akrobatickém závodě letadel na Letišti v Letňanech,“ doplnil výčet víkendových aktivit svých kolegů velitel roty podplukovník Robert Speychal.

Dobrovolníci z čety AZ při 41. mechanizovaném praporu se střídali po třech hodinách

„Od pátku do pondělního rána jsme prováděli se strážníky hlídkovou činnost v Ústí nad Labem, zejména v okolí ulice Matiční. Snažili jsme se odradit případné poberty od vnikání na cizí pozemky. Podezřelé osoby byly legitimovány, shodou náhod se u jedné podařilo zadržet drogy,“ líčí práci rotmistr Jan Nohejl.

Po celou dobu se dobrovolníci střídali po třech hodinách, dva vždy doprovázeli jednoho strážníka, takže ke konci už byli opravdu unavení. „Naštěstí zde byla i stodvacátá první a v neděli štafetu převzalo asi šest záložáků z pěší roty při KVV Ústí nad Labem,“ uzavírá Nohejl.