Do závodu Palestra Kbelská desítka se zapojila i řada vojáků z kbelské základny

Autor: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Přes 1600 běžců se první březnovou sobotu přihlásilo do tradiční akce Palestra Kbelská desítka, jejíž 32. ročník se uskutečnil v ulicích pražských Kbel. Armáda se postarala o poutavý program, pomohla s organizací a několik vojáků kbelské letecké základny se závodu dokonce účastnilo s běžeckými čísly.

Palestra Kbelská desítka

Palestra Kbelská desítka je silniční běžecký závod, který se tradičně běží první březnovou sobotu a je jedním z prvních běžeckých závodů v novém roce. Hlavní trať měřila 10 km, kratší vzdálenost 5 km byla připravena pro ženy a běžce do 19 let. Okruh o délce 300 metrů v Centrálním parku Kbely si zaběhli nejmenší závodníci. Zde se také konal doprovodný program.

„Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili atraktivní podívanou. Chtěli jsme zde také představit práci příslušníků čety psovodů, a tak nechyběly ukázky kynologického výcviku a jejich povinnosti při ostraze letiště. Zároveň jsme nejen dětem vysvětlovali, že s pejskem je potřeba pracovat a věnovat se mu,“ řekl zástupce velitele roty bojového zabezpečení nadporučík Ondřej Pavlíček.

Ukázky techniky i první pomoci

„Kromě psovodů a jejich čtyřnohých přátel jsme měli na trati skupinu příslušníků strážní čety, kteří se stali organizátory. Byli rozmístěni podél trati a společně s kolegy policisty dohlíželi na hladký průběh závodu. Mimo to jsme pro návštěvníky zajistili ukázku vojenské techniky TATRA 810 a stanoviště ukázky první pomoci.“ dodal nadporučík Pavlíček.

Akce v Kbelích se účastnili také zástupci Rekrutačného střediska Praha, kteří návštěvníky informovali o možnosti studia na Univerzitě obrany, službě v ozbrojených složkách a Aktivní záloze kbelské letecké základny.

Pořadatelem závodu Palestra Kbelská desítka je Vysoká škola tělesné výchovy a sportu PALESTRA a Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA-Vyšší odborná škola. Závod se konal za podpory Hlavního města Prahy a městské části Praha-19.