Do Vyškova nastoupili letošní poslední nováčci. Je jich více než šest stovek

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Více než 600 armádních rekrutů nastoupilo v pondělí 1. října do kurzu základní přípravy u Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov a v nejbližší době je bude čekat tříměsíční základní výcvik. Připojilo se k nim také devět desítek nových příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky a dvacítka účastníků dobrovolného cvičení. Ti absolvují šestitýdenní výcvik.

„Cílem základní přípravy je naučit vojáka základním právům a povinnostem, základním činnostem potřebným v boji, ale také obsluhovat a střílet z útočné pušky i pistole. Vojáci musí mít fyzické, psychické a morální předpoklady pro výkon služby,“ vysvětlil velitel Centra základní přípravy podplukovník Peter Istenčin, který má pro přípravu nových vojáků dispozici řadu zkušených instruktorů.

Nápor v začátku kurzů základní přípravy zažila i výdejna součástek naturálního odívání, kde se odehrávala okamžitá přeměna civilisty ve vojáka. O tom, že je dobře připravena, svědčilo, že měli na skladě i úplně nejmenší možnou velikost polní obuvi pro ženy. Jedna z velmi droboučkých vojínek si tak mohla oddechnout, že i ona má dobře padnoucí kanady, což je pro základní výcvik jedním ze základů.

Během kurzu budou všichni noví vojíni i vojínky kromě výuky a výcviku také slavnostně skládat vojenskou přísahu. U budoucích vojenských profesionálů se tak stane při příležitosti oslav 100. výročí založení samostatného československého státu, přesně 27. října na Hradčanském náměstí v Praze.