Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Do roku 2025 bude mít česká armáda až pět tisíc příslušníků aktivní zálohy

Do roku 2025 bude mít česká armáda až pět tisíc příslušníků aktivní zálohy

25.7.2017 • V pondělí 24. července nastoupili do kurzu základní přípravy u Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově noví příslušníci Aktivní zálohy a také dobrovolného vojenského cvičení.

Nezbytnou součástí každého vojáka je i armádní sportovní oblečení a obuv
Nezbytnou součástí každého vojáka je i armádní sportovní oblečení a obuv

Šlo o rekordní počet, konkrétně o více než sto třicet příslušníků Aktivní zálohy (AZ) a osmnáct dobrovolníků. „V následujících šesti týdnech je u Centra základní přípravy čeká absolvování společného základního výcviku. Jsou mezi nimi převážně mladí lidé kolem 20 let, muži i ženy, ale výjimkou nejsou ani starší ročníky, přičemž nejstaršímu účastníkovi je 47 let,“ zhodnotil věkové rozdíly nynější velitel major Miloslav Stuchlík.

Mezi těmi nejmladšími byl například vojín Lukáš Kortus, jednadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické z Prahy, který by po ukončení studia rád využil možnosti stát se vojenským profesionálem. Zatím tedy volí cestu aktivního záložáka. O rok starší vojín David Kotula, doručovatel zásilek, si chce zase na vlastní kůži vyzkoušet, co takový výcvik obnáší. „Všichni u nás v rodině jsou vojáci,“ vysvětlil svou motivaci. K jeho názoru se přidala i další jeho spolubojovnice devětadvacetiletá vojínka Martina Korčáková, maminka dvou dětí, která pracuje ve strojírenství jako vrtařka. Všichni tři se ale shodují, že si musí věřit a podporovat se navzájem.

Vystrojování, pořadová příprava, denní řád

Po vstupních formalitách odchází na povel velitelů a instruktorů již jako příslušníci 2. čety vstříc novému světu. V pondělí je dále čekalo nejen vystrojování, ale i pořadová příprava se základními nástupovými tvary, pravidly vojenského vystupování a základními cviky či seznámení se s denním řádem. Vše vyvrcholilo večerní úvodní společnou besedou s hlavními funkcionáři.

„Velmi mě těší, že díky novele branné legislativy, rozšíření počtu jednotek a odborností, o které se mohou záložníci v armádě ucházet, i celkovému zatraktivnění služby se nám podařilo po letech stagnace znovu oživit zájem veřejnosti o aktivní zálohu a nově zavedená dobrovolná vojenská cvičení,“ konstatoval náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a dodal: „Počet záložníků, kteří nastoupili na kurz základní přípravy do Vyškova je pro mě v tomto ohledu obrovským úspěchem, stejně jako fakt, že se nám jen za první pololetí letošního roku podařilo navýšit počet záložníků o 500 osob. Celkem již máme prakticky 1900 aktivních záložníků. Při tomto tempu je dosažení cíle 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy do roku 2025 více než reálné,“ sdělil Josef Bečvář.

Zajímavostí tohoto běhu je kromě nejvyššího počtu příslušníků AZ také premiérové dvoutýdenní zapojení tří příslušníků nové jednotky AZ Velitelství výcviku – Vojenské akademie jako instruktorů výcviku.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
  • Další nováčci hlásili nástup do kurzu základní přípravy Další nováčci hlásili nástup do kurzu základní přípravy Další nováčci hlásili nástup…
  • Přijímací formality Přijímací formality Přijímací formality
  • Jedna z čet nováčků poslouchá pokyny velitele majora Miloslava Stuchlíka Jedna z čet nováčků poslouchá pokyny velitele majora Miloslava Stuchlíka Jedna z čet nováčků poslouchá…
  • Začíná přeměna civilisty ve vojáka Začíná přeměna civilisty ve vojáka Začíná přeměna civilisty ve…
  • K výstroji vojáka patří i baret K výstroji vojáka patří i baret K výstroji vojáka patří i baret
  • Vše je nutné si vyzkoušet Vše je nutné si vyzkoušet Vše je nutné si vyzkoušet
  • Mezi nováčky jsou i ženy Mezi nováčky jsou i ženy Mezi nováčky jsou i ženy
  • Nováčci zamířili rovnou do výstrojního skladu Nováčci zamířili rovnou do výstrojního skladu Nováčci zamířili rovnou do…
  • Nezbytnou součástí každého vojáka je i armádní sportovní oblečení a obuv Nezbytnou součástí každého vojáka je i armádní sportovní oblečení a obuv Nezbytnou součástí každého…

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA