Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Do kurzů základní přípravy nastoupilo dalších šest stovek nováčků

Do kurzů základní přípravy nastoupilo dalších šest stovek nováčků

2.10.2017 • Dalších šest stovek nováčků nastoupilo v pondělí 2. října k Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov. Jde jak o rekruty Armády České republiky, tak členy Aktivní zálohy i dobrovolníky.

 Výstroje postupně přibývá
Výstroje postupně přibývá

Společenským klubem kasáren Dědice, který se proměnil v přijímací středisko, postupně v průběhu dne prošlo více než 530 armádních nováčků, více než 50 nových příslušníků Aktivní zálohy a 15 účastníků dobrovolného vojenského cvičení.

„Připravte si rozhodnutí o povolání do služebního poměru a občanský průkaz,“ hlásala hned první informační tabule před sálem, ve kterém čekala řada zástupců nejen samotného vyškovského velitelství, ale i Agentury personalistiky či krajského vojenského velitelství. Na každého nováčka čekalo kolečko plné vstupních formalit – personální či finanční zabezpečení, bezpečnostní manažer, výdej čipových karet, evidence… Nechyběla ani základní zdravotní evidence.

Zařazeni v četách

Zatím sice ještě v civilu, ale již při těchto vstupních formalitách jsou všichni nováčci zařazeni do čet. Od samotného začátku se tedy očekává absolutní vojenská kázeň a reakce na povely velitelů a instruktorů. V kasárnách se to hemžilo početnými skupinami civilistů, kteří si vyřizovali ubytování, výdej stravy, postupný výdej vojenského materiálu a vystrojení. Odpoledne je čekala ještě prohlídka areálu, večer pak společná úvodní beseda a seznámení se s hlavními funkcionáři či základy pořadové přípravy.

První den byl náročný a v jiném tempu se nebudou odehrávat ani další dny. Adaptace na vojenský režim a prostředí není vůbec jednoduchá. Připravenost pro vojenské poslání tak postupně ve všech směrech prověří u armádních nováčků tříměsíční a u Aktivních záloh a dobrovolníků šestitýdenní výcvik. V jeho průběhu pak všechny tyto skupiny složí slavnostní vojenskou přísahu.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Nováčci už zařazeni do čety čekají na pokyny instruktorů Nováčci už zařazeni do čety čekají na pokyny instruktorů Nováčci už zařazeni do čety…
 • Každý musí projít úvodním kolečkem vstupních formalit Každý musí projít úvodním kolečkem vstupních formalit Každý musí projít úvodním…
 •  Mezi úvodní formality patří i pracoviště bezpečnostního manažera Mezi úvodní formality patří i pracoviště bezpečnostního manažera Mezi úvodní formality patří i…
 • Personalisté VeV-VA přijímají nováčky Personalisté VeV-VA přijímají nováčky Personalisté VeV-VA přijímají…
 • Fasování vojenského materiálu Fasování vojenského materiálu Fasování vojenského materiálu
 • Začíná vystrojování Začíná vystrojování Začíná vystrojování
 • Baret musí dobře sedět Baret musí dobře sedět Baret musí dobře sedět
 • A jde se do zeleného A jde se do zeleného A jde se do zeleného
 • Výstrojní sklad opouští nováčci již v zeleném Výstrojní sklad opouští nováčci již v zeleném Výstrojní sklad opouští…

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA