Do kurzů základní přípravy nastoupili dobrovolníci a záložníci, včetně specialistů pro OBO Těchonín

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Dnes nastoupilo k Centru základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově dalších 11 nováčků aktivní zálohy a 9 účastníků dobrovolného vojenského cvičení k vykonání společného šestitýdenního základního výcviku. Spolu s nimi nastoupilo 33 příslušníků aktivní zálohy do základního kurzu – AZ specialista. Jde o příslušníky jednotky AZ Odboru biologické ochrany Těchonín Vojenského zdravotního ústavu Agentury vojenského zdravotnictví (AZ OBO Těchonín).

Do kurzů základní přípravy nastoupili dobrovolníci a záložníci, včetně specialistů pro OBO Těchonín

Specifikou základního výcviku pro tyto specialisty je zkrácení jeho vševojskové části na dva týdny ve Vyškově. Po něm následuje odborný výcvik přímo s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví. Cílem vševojskové přípravy je naučit tyto záložáky základním právům a povinnostem vojáka, zvládnout základní činnosti potřebné k přežití na bojišti a k boji, obsluhu a střelbu z pistole, ale i prověřit psychické, fyzické o morální předpoklady pro výkon vojáka.

 „Aktivní záloha Agentury vojenského zdravotnictví, konkrétně Odboru biologické ochrany Těchonín, je nesmírně specifickým prvkem aktivní zálohy jako takové. Na zájemce o službu jsou kladeny velmi vysoké odborné, psychické a fyzické požadavky,“ vysvětluje koordinátor pro jednotky AZ OBO Těchonín kapitán Tomáš Gröger a doplňuje: „Jedná se například o lékařský personál a nelékařský zdravotnický personál určený pro oddělení zabezpečení příjmu nízkoprahových nákaz, oddělení dočasné hospitalizace či oddělení intenzivní péče. Jsou zde místa také pro laboranty pracovišť biochemické, hematologické a mikrobiologické diagnostiky či farmaceuty, ale také třeba řidiče či kuchaře“.