Do kokpitu je přivedla touha létat a vlastenectví

Autor: kapitánka Jana Samcová s přispěním pilotů 212. taktické letky

Akrobatické prvky, míjení letounů při čelních průletech, přelety maximální a minimální rychlostí či vystřelování infračervených klamných cílů. Nejen to bude už tuto sobotu lákadlem Dne otevřených dveří 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Ukázku pilotáže dvojice bojových letounů L-159 ALCA předvede dvojice certifikovaných display pilotů 212. taktické letky z Čáslavi, kterou návštěvníci mohli zhlédnout o uplynulém víkendu na Dnu s 25. protiletadlovým raketovým plukem na strakonickém letišti.

„K létání nás přivedla především touha létat a také vlastenectví. Rádi bychom určitým dílem přispěli k obraně státu, míru a svobody naší země. Byl to náš sen od dětství, který jsme si postupně začali plnit. Létat ukázku je svým způsobem třešnička na dortu v naší kariéře,“ shodují se piloti.

V loňském roce absolvovali čtrnáct ukázek na sedmi leteckých dnech. Armádu České republiky reprezentovali například i ve Švédsku a Rumunsku. Nutno dodat, že tyto ukázky provádějí nad rámec taktického výcviku, který tvoří hlavní náplň jejich práce.

Nejtěžší je sladit čas

Ukázka pilotáže letounů L-159 ALCA, která předvádí úder letounů na pozemní cíle, trvá přibližně devět minut. Letouny se pohybují ve výšce od 30 do 1200 metrů nad zemí a dosahují rychlosti od 230 do 820 kilometrů za hodinu. Během ukázky je nejtěžší sladit čas, kdy se letouny míjí. Piloti musí zvládnout také velké přetížení, které na ně během ostrých manévrů působí.

„Pro vedoucího dvojice je náročné dodržet prostor pro ukázku a stanovené meze vystoupení, včetně radiokorespondence. Pro vedeného je zase složité připojování se do skupiny pro společné průlety ve dvojici, stejně tak udržení se ve skupině těsně před rozchodem. Vyhledávání druhého letounu při vstřícných průletech bývá často velká výzva pro oba, zvláště při zhoršené dohlednosti,“ doplňují piloti.

Příprava display pilota

Příprava display pilota zabere během prvního roku zhruba dva až tři měsíce. „Kromě vlastních nácviků absolvuje také pozemní přípravu, studium a výcvik na simulátoru. Během následujících let pak výcvik, s ohledem na zkušenosti pilota, trvá obvykle kratší dobu, přibližně jeden až dva měsíce,“ upřesňují příslušníci 212. taktické letky.

Oba zmínění důstojníci patří mezi zkušené piloty, nalétáno mají zhruba 1300 letových hodin. Létají od roku 2004. Tehdy zahájili výcvik na vrtulovém letadle Zlin Z-142. Po výcviku na L-39 Albatros byli přeškoleni na letoun L-159 ALCA. Kromě akce v Čáslavi se zúčastní také Aviatické poutě 3. a 4. června na letišti v Pardubicích. Do konce roku budou vystupovat i na leteckých dnech v Anglii a na Slovensku.