Do armády míří bezmála pět stovek nově vycvičených profesionálů

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Ve čtvrtek 21. prosince se u Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) ve Vyškově uskutečnilo slavnostní vyřazení úspěšných absolventů kurzu základní přípravy pro rekruty Armády České republiky.

Tento poslední letošní tříměsíční kurz úspěšně absolvovalo celkem 482 vojínů a vojínek, mezi nimi i vojín Petr Frydrych, oštěpař Armádního sportovního klubu (ASC) Dukla Praha, bronzový medailista letošního mistrovství světa v Londýně a třetí v anketě Atlet roku 2017. Na jejich přípravě se podílelo několik desítek nejen vyškovských instruktorů, ale i dalších od vybraných útvarů Pozemních i Vzdušných sil AČR.

Základní příprava představuje počáteční etapu přípravy každého vojáka. Co to obnáší, přiblížil zastupující vrchní praporčík VeV-VA nadpraporčík Marek Mareček: „Cílem je naučit nové vojáky jejich základním právům a povinnostem, musí zvládnout hlavní činnosti potřebné k přežití na bojišti, obsluhu a střelbu z ručních zbraní a v neposlední řadě je to také vytvoření fyzických a psychických předpokladů pro výkon jejich další služby,“ vyjmenoval nadpraporčík Mareček.

Náročný a vyčerpávající výcvik

Prošli tak náročným a mnohdy vyčerpávajícím výcvikem ve čtyřech výcvikových fázích, stanovenými testy a zkouškami až po vrcholný komplexní polní výcvik, který v nelehkých zimních podmínkách absolvovali předminulý týden ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina.

„Ten zahrnoval všeobecnou taktickou činnost vojáka v boji, stavbu přístřešků pro přenocování, přípravu stravy v polních podmínkách, střežení vybudovaného prostoru, ale i noční taktický manévr pod palbou protivníka a týmovou bojovou hru,“ přiblížil nadpraporčík Mareček.

Další kurz začíná 2. ledna

A nezůstalo jen u plnění vojenských povinností. Vojáci se hromadně zapojili i do náborové akce nových dárců pro Český registr dárců kostní dřeně, několikatisícovou částkou přispěli do dobrovolné sbírky Vojenského fondu solidarity pořádané při příležitosti oslav Dne válečných veteránů a v neposlední řadě v čase vánočním přispěli do sbírky plyšových hraček pro Domov pro osoby se zdravotním postižením ve Střelicích u Brna.

Jeden kurz končí, ale již v úterý 2. ledna velitelé a instruktoři Centra základní přípravy ve Vyškově čekají další nové rekruty. Do tříměsíční přípravné služby by jich měly nastoupit další čtyři stovky.