Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Dny NATO v Ostravě lákají na letová vystoupení i ukázky bojového nasazení

Dny NATO v Ostravě lákají na letová vystoupení i ukázky bojového nasazení

15.9.2017 • O víkendu 16. - 17. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě uskuteční již 17. ročník Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Důležitým partnerem této největší bezpečnostní přehlídky v Evropě je již tradičně Armáda ČR.

Akrobatická letadla Saudi Hawks
Akrobatická letadla Saudi Hawks

K vrcholům letošního programu bude patřit nová sestava kapitána Ivo Kardoše s nadzvukovým letounem JAS 39 Gripen. Diváci na mošnovském letišti, ale také u televizních obrazovek a na internetovém streamu, budou mít možnost na vlastní oči zhlédnout umění českého display pilota, za které získal na Royal International Air Tatto ve Fairfordu cenu za nejlepší zahraniční ukázku a na 70. leteckém dnu v Yeoviltonu byl oceněn za nejhezčí leteckou ukázku v kategorii letounů.

Dvojice bitevníků L-159 ALCA předvede vedle své sestavy také palebnou podporu pozemních jednotek za pomoci předsunutých leteckých návodčí. Piloti vrtulníků Mi-24 a Mi-171 předvedou vyšší techniku pilotáže a ukáží záchranu pilota pomocí svých strojů. Zapojí se také do dynamických ukázek pozemních jednotek.

Kromě letounů JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, vrtulníků Mi-24 a Mi-171 se na mošnovském letišti představí i další prostředky z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR. K vidění tak bude vrtulník W-3A Sokol, dopravní letouny Airbus A-319 CJ, transportní letoun Casa C-295M, letouny L-410 a JAK-40. Program doplní seskoky výsadkářů.

Představí se pozemní vojsko i příslušníci aktivní zálohy

Zajímavý program se nebude odehrávat jen ve vzduchu, ale i na zemi. Návštěvníci se například mohou těšit na komplexní dynamickou ukázku, jejímž námětem bude obsazení důležitého mostu a zničení základny povstalců mechanizovanou četou vyzbrojenou bojovými vozidly pěchoty BVP-2, tankem T-72M4CZ a dalšími prvky bojové podpory a bojového zabezpečení.

Během víkendových Dnů NATO se veřejnosti představí i příslušníci aktivní zálohy. Průzkumná rota 102. průzkumného praporu provede léčku na vozidlo, ze kterého následně získá důležité materiály a zmocní se VIP osoby. Své schopnosti předvede i pěší četa aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Ostrava.

Chybět nebudou ani statické ukázky, ve kterých se budou prezentovat hlavní složky Armády ČR, Vojenské policie i dalších součástí resortu obrany. Vojenský historický ústav například ukáže nový přírůstek – druhoválečný americký lehký tank M3A1 Stuart, Hradní stráž zase předvede doprovod chráněné osoby a ovládání motocyklů ze své výbavy.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR
 • Vojáci útočí na pozice nepřítele s podporou bojového vozidla pěchoty Vojáci útočí na pozice nepřítele s podporou bojového vozidla pěchoty Vojáci útočí na pozice…
 • Ukázka ze zadržení pachatele a zaujetí kruhové obrany Ukázka ze zadržení pachatele a zaujetí kruhové obrany Ukázka ze zadržení pachatele a…
 • Defilé techniky 73. tankového praporu Defilé techniky 73. tankového praporu Defilé techniky 73. tankového…
 • Letoun CASA C-295M zabezpečuje přepravu motocyklů hladní stráže do Mošnova Letoun CASA C-295M zabezpečuje přepravu motocyklů hladní stráže do Mošnova Letoun CASA C-295M zabezpečuje…
 • Letoun L-159 ALCA na pojížděcí dráze Letoun L-159 ALCA na pojížděcí dráze Letoun L-159 ALCA na pojížděcí…
 • Dvoumotorový stíhací letoun Mig-29 slovenských vzdušných sil Dvoumotorový stíhací letoun Mig-29 slovenských vzdušných sil Dvoumotorový stíhací letoun…
 • Tanker KC-135 a letoun B-1B Lancer Tanker KC-135 a letoun B-1B Lancer Tanker KC-135 a letoun B-1B Lancer
 • Americký těžkotonážní letoun Americký těžkotonážní letoun Americký těžkotonážní letoun
 • Podzvukový bitevník L-159 ALCA Podzvukový bitevník L-159 ALCA Podzvukový bitevník L-159 ALCA
 • Vrtulník Mi-171 Vrtulník Mi-171 Vrtulník Mi-171
 • Akrobatická letadla Saudi Hawks Akrobatická letadla Saudi Hawks Akrobatická letadla Saudi Hawks

Autor: podplukovník Jindřich Plescher a kapitánka Jana Samcová