Dělostřelci z Čech, Polska a Slovenska prověřují koordinaci a řízení palby v Doupovských horách

Autor: Jana Deckerová

Na střelnici Mětikalov ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách probíhá v současné době druhá část cvičení Joint Fires 2018. Účastní se ho tři stovky vojáků a do jednotlivých prvků jsou začleněni i dělostřelci ze slovenské a polské armády.

„Hlavním úkolem cvičení je prověřit schopnosti našeho 132. dělostřeleckého oddílu pro poskytování palebné podpory pozemních jednotek a procvičujeme tu i účinnost a koordinaci při plnění daných úkolů,“ řekl plukovník Ivan Mráz, velitel 13. dělostřeleckého pluku Jince a zároveň řídící cvičení.

První bojová zkouška s ostrou municí pro nové dělostřelce

Na tomto cvičení mají premiéru dělostřelečtí nováčci, kteří k 13. dělostřeleckému pluku nastoupili letos od ledna do července. „Je to jejich první bojová zkouška s ostrou municí a tady ve vojenském prostoru jsou poprvé,“ konstatoval řídící bojových střeleb plukovník gšt. Jan Cífka. Dodal, že tito nováčci prošli základní přípravou a mají za sebou čerstvě kurz obsluhy děl. Do jednotky se začlenili velmi dobře a svojí úlohu perfektně zvládají.

Na cvičení v Doupovských horách se k dělostřelcům z Jinců připojili i dělostřelci ze slovenské a polské armády. Byli začleněni do jednotlivých prvků, zejména průzkumu, koordinace a řízení palby. „Pro naše armády jsou tato společná cvičení velmi důležitá z důvodu společných nasazení v rámci Aliance,“ vysvětlil plukovník Ivan Mráz.

Cvičení JOINT FIRES 2018

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...