Dělostřelci rozechvěli zem v Doupovských horách

Autor: Miroslav Šindelář

Více než pět set třicet vojáků se sto dvaceti kusy techniky cvičí od 10. do 21. října ve Vojenském újezdu Hradiště (Doupov) zajištění palebné podpory pro jednotky 7. brigádního úkolového uskupení.

Průvodcem hostů z domácích útvarů i ze zahraničí byl velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Ivan Mráz

Průvodcem hostů z domácích útvarů i ze zahraničí byl velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Ivan Mráz

„Toto cvičení především prověřuje schopnosti nových velitelů palebných čet, kteří k našemu útvaru nastoupili letos v létě, a také možnosti další spolupráce s pěší rotou aktivní zálohy. Ta nám významně pomohla při střežení nejen jednotlivých velitelských objektů, ale také palebných postavení našich děl,“ uvedl zástupce velitele jineckých dělostřelců a řídící cvičení plukovník Jiří Kývala.

S dělostřelci cvičí aktivní záloha z Prahy

Spolu s dělostřelci – profesionály – cvičí na Doupově jednotka aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Praha, jíž velí podplukovník Robert Speychal. Ten si povzdechl, že letos se pravidelného podzimního cvičení účastní méně vojáků v záloze, i tak jich ale do Vojenského újezdu Hradiště přijela bezmála stovka. Dělostřelci se tak díky jejich pomoci mohli věnovat jen vlastnímu výcviku.

Na cvičišti Březina vedly palbu samohybné kanónové houfnice 152 mm DANA. Po každém výstřelu se doslova zachvěla země a děla zahalil světle modrý dým. V nejméně vhodnou chvíli, kdy dělostřelci děla přebíjeli, zaútočili na palebná postavení neznámí ozbrojenci. Jejich výpad ale zkušeně odrazili vojáci aktivní zálohy a dělostřelci tak mohli pokračovat v palbě na až 17 kilometrů vzdálené cíle.

Vojáci z družstva dělostřeleckého průzkumu připravují výnosnou soupravu, pomocí které mohou vyhledávat cíle a korigovat palbu

Vojáci z družstva dělostřeleckého průzkumu připravují výnosnou soupravu, pomocí které mohou vyhledávat cíle a korigovat palbu

Druhá část ukázky schopností se odehrávala v režii minometné baterie 7. mechanizované brigády z Hranic. Vojáci předvedli výcvik, při němž vedli palbu na cíl ostrými minami. V korigování palby jim pomáhali dělostřelečtí průzkumníci, kteří měli k dispozici nejmodernější techniku ve vozidle Iveco.

Nové zkušenosti mladých velitelů

„Cíle cvičení jsme splnili, procvičili jsme vše, co jsme si předsevzali. Věřím, že výcvik dokonale přispěl k tomu, že mladí velitelé získali další zkušenosti,“ konstatoval velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Ivan Mráz.

Letošního největšího cvičení dělostřelců, které nese název Joint Fires 2016, navštívili ve středu 19. října například velitel dělostřelectva Ozbrojených sil Slovenské republiky plukovník Pavol Barančík, vojenští představitelé Velvyslanectví USA v Praze a američtí dělostřelci ze základen v Německu.

„Spolupráce s našimi sousedy a americkými vojáky má už svou tradici a je vždy přínosné vyměnit si poznatky a zkušenosti,“ vysvětlil velitel 13. dělostřeleckého pluku.

Dělostřelci cvičili na Doupově

Autor: Marek Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...